Magnetická bouře zničila 40 satelitů Elona Muska. Podívejte se, jak padají z oblohy
Geomagnetická bouře zničila satelity Elona Muska
Něco si přejte, padá hvězda. V následujících dnech nejspíš půjde o jeden ze čtyř desítek Muskových „starlinků“ vypuštěných na začátku února.
Když 4. února 2022 startovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s nákladem komunikačních družic, mělo jít o rutinní vypuštění dalších 49 satelitů systému Starlink, kterým chce majitel SpaceX Elon Musk „zasíťovat“ planetu. O 24 hodin později ale Zemi zasáhla silná geomagnetická bouře, která 40 ze 49 nových přes čtvrt tuny vážících satelitů poslala do hustších vrstev atmosféry a na kolizní dráhu se zemí.
Ztrátu satelitů přiznala společnost SpaceX ve svém prohlášení, podle nějž se v důsledku silné geomagnetické bouře zvýšila hustota atmosféry a družice nedokázaly zahájit manévry nutné k dosažení vyšší oběžné dráhy. Začaly tudíž klesat, a jak nad Portorikem zachytila kamera Karibské astronomické společnosti (video máte nahoře), některé z nich se už rozpadly a shořely v atmosféře. SpaceX tak přijde o zhruba 100 milionů dolarů.
Raketa Falcon 9 main Zdroj: Getty Images
Co se týče samotné geomagnetická bouře, která „sestřelila“ Muskovy satelity, ta vznikla v důsledku velké erupce, k níž došlo na Slunci 30. ledna 2022. K zemi částice sluneční hmoty dorazily o dva dny později.
Starlink všude, kam se podíváte
SpaceX vysazuje satelity systému Starlink na poměrně nízké oběžné dráze ve výšce 210 km nad zemí, kde se dají případné vadné družice snadno zlikvidovat. Družice vypuštěné 4. února se měly připojit k více než 1800 satelitům Starlink, které už obíhají ve výšce 550 km nad zemí.
Cílem projektu je vybudovat megasestavu družic, které pokryjí vysokorychlostním internetem celou planetu. Na oběžnou dráhu družice od roku 2019 vynášejí nákladní rakety Falcon, cílový stav je až 42 000 satelitů. To vyvolává obavy z možných kolizí s jinými družicemi nebo dokonce s pilotovanými loděmi a vesmírnými stanicemi, o světelném smogu na obloze nemluvě.
ZDROJ: Space.com