Elon Musk prozradil, jaký osud čeká první lidi na Marsu
Miliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX si ohledně první lidské cesty na Mars nebral servítky.
Americký filantrop a zakladatel automobilky Tesla či společnosti SpaceX Elon Musk už několikrát otevřeně mluvil o výpravě na rudou planetu Mars, kterou by chtěl zprostředkovat odvážným zájemcům pomocí vlastní kosmické lodi Starship. Že nepůjde o nic jednoduchého, si zřejmě umí každý představit, realistický pohled ale má i sám Musk a otevřeně přiznal, že první lidé, kteří se vydají na Mars, pravděpodobně zemřou.
Pionýři smrti
„Dobývání Marsu proběhne podobně jako Shackeltonovo dobývání Antarktidy. Bude nebezpečné a nepříjemné. Bude to dlouhá cesta, již člověk nemusí přežít,“ pronesl Elon Musk v nedávném streamu. Sir Ernest Henry Shackelton vedl tři britské expedice do Antarktidy a proslavil se jejím zdoláním od Weddellova moře přes jižní pól až k Rossovu moři v letech 1914–1916. Podobně nebezpečná cesta zřejmě čeká i první osadníky Marsu, kteří musí podle Muska počítat i s variantou, že se už nevrátí domů.
„Bude to slavná výprava a úžasná zkušenost... řada lidí ale zpočátku zemře,“ dodal americký vizionář a vyjmenoval, jaké vlastnosti musí první lidé vyslaní na Mars mít a s čím musí dopředu počítat. „Pravděpodobně nebudete mít kvalitní jídlo. Pokud vás ale drsná a nebezpečná cesta bez záruky návratu láká, pak to musí být Mars,“ prohlásil Musk a dodal, že všichni účastníci musí být dobrovolníci.
Elon Musk to the first voyagers to Mars pic.twitter.com/yuezDuj4ci
— High Yield Harry (@HighyieldHarry) April 23, 2021
Těžký život na Marsu
Muskova slova potvrdila planetární geoložka Jennifer Buz z Northern Arizona University, která je přesvědčená, že první osadníci Marsu musí být skvěle vycvičeni ve zvládání nečekaných a kritických situací. „Existuje spousta věcí, které si můžete naplánovat, na některé věci ale nemusí být vaše tělo vůbec připraveno,“ řekla Buz a dodala, že první lidé na Marsu budou zřejmě žít v podzemí a pečlivě monitorovat situaci na povrchu. Situaci nezmění ani první marsovská „města“, která budou na rozdíl od těch pozemských jen soustavou habitatů a modulů, ze kterých s ohledem na nevlídnou atmosféru Marsu nebude možné jen tak vyjít ven a nadechnout se.
První osadníci Marsu tedy svou cestu rozhodně nebudou moci pojmout jako dovolenou. Čeká je tvrdá práce, nevlídné podmínky a některé z nich možná i zapomnění doma na Zemi. Za příklady nemusíme jít daleko. Stačí si vzpomenout na zapomenutého astronauta Michaela Collinse z mise Apolla 11.