16. listopadu 2022 16:10

Raketa mise Artemis 1 odstartovala návrat lidí na Měsíc. Kdy na něj skutečně znovu šlápnou?

Raketa SLS, největší nosná raketa v historii dobývání vesmíru, úspěšně vynesla do kosmu novou vesmírnou loď Orion. NASA chce s její pomocí v horizontu několika let znovu dopravit člověka na Měsíc.

„Orion je nyní na oběžné dráze Země,“ zaznělo krátce před 8:00 SEČ ve středu 16. listopadu v živém přenosu ostře sledovaného startu. Předtím se od třímetrového modulu oddělily raketové motory a následně i centrální stupeň. Na palubě lodi jsou místo astronautů jen tři speciálně upravené figuríny.

Na úspěšný start rakety SLS se můžete podívat zde:

Nosná raketa SLS (Space Launch Systém) s lodí Orion se z historické rampy 39B Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vznesla v 07:47, tedy zhruba třičtvrtě hodiny po otevření startovacího okna. Úkolem Orionu je obletět Měsíc po speciálně navržené trajektorii, která loď zavede ještě 40 000 kilometrů za odvrácenou stranu naší oběžnice. Orion se tak bude pohybovat ve vzdálenosti 450 000 km od Země, což je nejdál, kam kdy vesmírná loď navržená pro lidskou posádku doletěla. Po 25 dnech letu má loď přistát na hladině Tichého oceánu blízko San Diega v jižní Kalifornii.

Aktuální parametry letu mise Artemis 1 můžete sledovat zde.

Vyzkoušet svou novou raketu SLS v ostré akci se NASA snažila už od roku 2016, z nejrůznějších důvodů ale byl start minimálně 17krát odložen. Dva poslední pokusy 29. srpna a 3. září 2022 technici přerušili kvůli netěsnícímu palivovému potrubí a nesprávné startovní teplotě jednoho ze čtyř hlavních motorů. Do startu rakety zasáhly v říjnu a listopadu i hurikány Ian a Nicole – kvůli prvnímu z nich NASA dokonce raketu SLS raději uklidila do montážní haly.

Apollónova sestra Artemis

Artemis je vesmírný program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od společnosti SpaceX.

Jméno Artemis si NASA nevybrala náhodou. Řecká bohyně lovu byla dcerou vládce bohů Dia a Létó a především dvojčetem slunečního boha Apollóna, v angličtině Apollo. S jeho jménem na skafandrech v rámci stejnojmenného projektu přistálo v letech 1969–72 na povrchu Měsíce 12 astronautů.

Podle britského listu The Independent Artemis jako žena-bohyně koresponduje s rozhodnutím NASA dopravit na Měsíc první astronautku v historii. Podívejte se, jak NASA záměr přistát znovu na Měsíci odůvodňuje:

Plánované mise programu Artemis

Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: 16. listopadu až 11. prosince 2022

Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce se čtyřmi astronauty na palubě. Termín: rok 2024

Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2025

Artemis 4: Pilotovaný let, ale bez přistání na Měsíci

Artemis 5: Astronauti přestoupí přes novou stanici Gateway do přistávacího modulu a přistanou na Měsíci

Program dalších misí NASA průběžně upravuje, dosud se počítá nejméně s misí Artemis 15. Program tak bude zřejmě trvat několik desetiletí.

ZDROJ: NASA

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom