Být v 37 letech odstřelovačem jednotky Seal, lékařem z Harvardu a astronautem letícím na Měsíc? Ano, je to možné. Stačí být Jonny Kim.

Na žraloky zaútočil nečekaný predátor. Hrozí vážné dopady na potravní řetězec
Bradley Cooper ve snímku Americký sniper, ilustrační foto
Zdroj:
Warner Bros.
Být v 37 letech odstřelovačem jednotky Seal, lékařem z Harvardu a astronautem letícím na Měsíc? Ano, je to možné. Stačí být Jonny Kim.
Každé dítě sní o tom, čím by se mohlo v budoucnu stát. Princeznou, popelářem, slavnou zpěvačkou nebo třeba hasičem. Že nejde všechno stihnout a zkombinovat, nám pak všem postupně došlo, existují však lidé, kteří si své dětské sny plní bez ohledu na okolnosti. Jedním z nich je Američan s korejskými kořeny Jonny Kim, který se stal odstřelovačem, následně vystudoval medicínu na Harvardově univerzitě a zdá se, že už za dva roky poletí coby astronaut NASA na Měsíc v rámci programu Artemis. To všechno se mu navíc podařilo před dovršením čtyřicítky.
Welcome to the family! Astronaut Corps is +10 stronger with our new teammates. https://t.co/K1S70fmbAZ
— Jonny Kim (@JonnyKimUSA) December 7, 2021
Na papíře přitom Kimův příběh rozhodně nepůsobí jako slepenec scénářů několika filmů či videoher. V 16 letech se zkrátka rozhodl, že na vysokou školu prozatím nepůjde a rodině oznámil, že hodlá narukovat k námořnictvu. V rozhovoru pro NBC uvedl, že tím zarmoutil matku, která očekávala standardní průběh studií a normální dospívání v mladého muže, Kim si ale šel za svým a chtěl se stát příslušníkem elitní jednotky Seal. „Na střední škole jsem si moc nevěřil. Bál jsem se mluvit s lidmi, bál jsem se, jak to bude vypadat, když budu jíst oběd bez kamarádů,“ řekl Kim a naznačil tím, jaké okolnosti ho přivedly k tak velkému kroku do neznáma.
Podle svých slov mu na přijímači námořnictva nikdo neslíbil, že se stane příslušníkem jednotky Seal. I přesto ale chtěl Kim zkusit své štěstí a za nesmírnou píli a odhodlání během výcviku v Naval Special Warfare byl skutečně přidělen k jednotce Seal 3. Během své vojenské kariéry se zúčastnil více než 100 bojových operací, při dvou sloužil jako zdravotník, dále jako navigátor a v neposlední řadě jako úspěšný odstřelovač, za což obdržel Bronzovou a Stříbrnou hvězdu za statečnost.
Protože vstoupil do námořnictva v tak mladém věku, mohl se pyšnit statusem veterána v době, kdy ostatní jeho vrstevníci teprve přemýšleli, co chtějí v životě dělat. I o své další životní etapě ale měl Kim jasno. Rozhodl se dokončit studia, takže nejprve pracoval na svém bakalářském titulu, který získal po studiu matematiky na University of San Diego. A poté pokračoval na fakultě medicíny na Harvardu, odkud v roce 2016 odešel coby lékař. Jeho touha sloužit lidstvu ho však přinutila zadívat se na oblohu a odtud už byl pouze krůček k tomu, aby se pustil do dalšího velkého kariérního projektu.
Jonny Kim, aged 37, changed his
— Harjinder Singh Kukreja (@SinghLions) September 29, 2021
career three times and has achieved
becoming a Navy Seal, trained
Harvard doctor and NASA astronaut. pic.twitter.com/ypklbqbkIV
V NASA se přihlásil na pozici astronauta a – jak už vám zřejmě dochází – místo získal. V roce 2017 se stal prvním korejským Američanem, který na takovou pozici dosáhl a byl přiřazen k programu Artemis, který má svůj cíl na Měsíci. Tam má posádka letět už v roce 2024 a sbírat poznatky k letu na Mars. Co bude dál, to ví jen sám Jonny Kim.
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů