28. září 2022 06:00

Ve vesmíru se mají srazit dvě obří černé díry. Co to pro nás může znamenat?

Výzkum vesmíru je částečně závislý na čekání na zajímavý jev. V současnosti jsme se možná jednoho zajímavého jevu dočkali. Svou roli v něm hrají hned dvě obří černé díry.

Galaxie s označením SDSS J1430+2303 je od nás vzdálená zhruba miliardu světelných let, přesto je očividné, že se v ní děje něco, co stojí za pozornost. Astronomové si slibují jeden z nejočekávanějších jevů v dějinách moderní astronomie, a pokud se jejich předpovědi potvrdí, může jít o skutečně výbušnou událost.

Podle pozorování světelných jevů v dané galaxii se zdá, že se k sobě nebezpečně přibližují dvě obří černé díry, které mají dohromady hmotnost cca 200 milionů našich Sluncí. A vypadá to, že by se do tří let mohly srazit. Pořád ale není nic jisté.

Vědci jsou nadšení

Obří černé díry jsou poměrně častým vesmírným fenoménem. Nacházejí se ve středu většiny galaxií a díky své mnohonásobně větší hmotnosti (v porovnání s „obyčejnými“ černé dírami) mají daleko větší vliv na objekty ve svém okolí. Platí to mimochodem i přesto, že mají menší hustotu. Ta se u černých děr snižuje se vzrůstající hmotností.

První záznam kolidujících černých děr spustil v roce 2015 celou novou éru pro astronomii. Vzácně zpozorovatelný jev přinesl celou řadu dat a poznatků o tom, jak vesmír funguje. Srážka obřích černých děr tak může vědce posunout o velký kus dál, co se týče poznání prostoru kolem nás. Nadšení je ale potřeba trochu krotit.

Skepse je na místě

Události se sice mohou jevit jako jedinečná příležitost pro záznam srážky obřích černých děr, stále však platí, že s jistotou nevíme, co se v miliardu let vzdálené galaxii vlastně děje. Astronomové zkoumají jev pomocí rentgenových paprsků a zaznamenávají emise, které spojují s prouděním železa do černé díry. Může to znamenat aktivitu dvou obřích černých děr, ale může to být i cokoli jiného.

S jistotou se dá říci pouze to, že se v galaxii SDSS J1430+2303 děje něco, co vyžaduje naši pozornost. Pokud se skutečně jedná o srážku obřích černých děr, můžeme se těšit na průlom v astronomii. Je ale třeba počítat také s tím, že ne každý světelný jev znamená obří explozi.

Zdroj: ScienceAlert

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom