Gigantický blesk mocně udeřil do vesmíru. Podívejte se na zřejmě nejsilnější výboj dějin
Extrémně velký blesk vyslal do vesmíru energii odpovídající desítkám běžných výbojů, které sledujeme na zamračené obloze.
Někdo se během bouřek bojí, někoho hromobití přitahuje. Hodnocení necháme na vás, pravdou ovšem je, že ta skutečně zajímavá podívaná se zpravidla odehrává vysoko nad mraky a z pohodlí svých domovů ji nemáme šanci zahlédnout. Vědci se jimi ale zabývají a podle závěrů Stevena Cummera z Duke University došlo v roce 2018 nad Oklahomou k největšímu výboji tzv. gigantických blesků, který byl kdy zaznamenán.
Není blesk jako blesk
Abyste rozuměli, ony gigantické blesky jsou silné výboje elektrické energie, které jsou očekávaným způsobem vyvrženy z bouřkových mraků. Nikoliv však směrem dolů, abychom je mohli zahlédnout, ale směrem vzhůru, do ionosféry.
Tyto blesky patří do stále početnější skupiny přechodných jevů, které se vyskytují ve vyšších vrstvách atmosféry během bouřek a právě kvůli výšce je obtížnější je pozorovat. I proto zůstává stále nejasné, jak přesně a proč vznikají, případně jaké okolnosti ovlivňují jejich vlastnosti.
Tým Stevena Cummera se však chtěl dostat k alespoň nějakým odpovědím, a proto zkoumal jeden z těchto gigantických proudů elektrické energie podrobněji než kdykoliv předtím. Vybraná událost se odehrála v roce 2018 nad Oklahomou, kde ji současně zachytilo hned několik přístrojů včetně pozemního zařízení Lightning Mapping Array, vesmírné sítě Geostationary Lightning Mapper a Geostationary Operational Enviromental Satellite. K datům se navíc mohl připočítat i výstup občanského pozorovatele, který pořizoval snímky speciálním fotoaparátem určeným k focení za nedostatku světla.
Šedesát blesků v jednom
I díky mnoha pohledům na jedinou událost se ukázalo, že tento konkrétní gigantický výboj byl nejsilnějším, jaký byl dosud pozorován, a vyvrhl vzhůru asi 300 coulombů elektrického náboje. Pro srovnání, běžný blesk obvykle dosahuje maximálního výkonu kolem pěti coulombů, čili se bavíme o 60násobku.
'Gigantic jet' that shot into space may be the most powerful lightning bolt ever detected https://t.co/TKwilinWJR pic.twitter.com/T2P52dkPzC
— SPACE.com (@SPACEdotcom) August 12, 2022
Co se týče složení výboje, byly v něm zachyceny rádiové vlny o velmi vysokých frekvencích, k jejichž detekci došlo ve velkých výškách 22 až 45 kilometrů nad povrchem Země. Optické emise pak zůstaly blíže k vrcholu mraku, z něhož proud vycházel, a to ve výškách 15–20 kilometrů. O struktuře gigantických blesků to prozrazuje důležité okolnosti a Cummer spolu se svým kolegou Levim Boggsem věří, že budou moci v pozorování pokračovat.
Smyslem jejich práce je vysvětlit, jak tyto blesky vznikají, případně proč vystřelují vzhůru k vyšším vrstvám atmosféry a nikoliv k zemi. A i když mají vědci své teorie, jak potvrdil Boggs snahou vysvětlit rozdíly v nábojích blesků a jejich vzájemné odpuzení, k objasnění všech záležitostí je třeba provést další práce.
Zdroj: New Atlas