19. července 2021 11:45

Sourozence zasáhl blesk ve chvíli, kdy se fotili pod stromem. Vznikla fascinující fotografie ohnivého pekla

Trojice sourozenců se během výletu dostala do nepříjemné bouře. Nerozumný úkryt pod stromem dal vzniknout neopakovatelné fotografii.

Vzhledem k tomu, že Isobel, Rachel a Andrew Jobsonovi žijí v Londýně, jsou na deštivé počasí zvyklí. Když se v půlce července chystali na projížďku na kole, bouřkové mraky je nijak neodradily. Poté, co je zasáhl obzvláště výživný liják, se ale přece jen rozhodli dát si na chvíli pauzu. Zastavili a před bouřkou se schovali pod nedaleký strom. Tahle školácká chyba se jim málem stala osudnou.

Neopakovatelný autoportrét

Mladí sourozenci si pod košatým listnáčem udělali pár fotek, aby svůj společný výlet zdokumentovali. A v téže vteřině, kdy zmáčkli spoušť fotoaparátu naposledy, do nich udeřil blesk, zranil je a srazil k zemi. Vznikla tak naprosto unikátní fotografie, která hrozivý okamžik navždy zachytila.

Najednou jsem byla na zemi a neslyšela jsem nic než takové pískavé bzučení,“ vylíčila později Rachel novinářům. „Ruku jsem měla úplně znecitlivělou a nemohla jsem s ní hýbat.“

První pomoc všem třem sourozencům poskytli kolemjdoucí; ti jim také zavolali sanitku. Naštěstí nebyla jejich zranění nijak vážná; v místní Nemocnici svatého Jiří jim ošetřili několik popálenin a propustili je do domácího léčení.

Jak se chovat při bouřce?

Sourozenecké trio mělo opravdu obrovské štěstí. Stát při bouřce pod vysokým stromem je podle odborníků totiž jednou z nejhorších věcí, co můžete udělat, protože si výboj vždy vybírá tu nejsnazší cestu k zemi. A tou bývá nejčastěji nejvyšší objekt v oblasti.

Ideální je samozřejmě bouřku přečkat v domě s hromosvodem, a pokud to nejde, dobře poslouží i auto. Nezapomeňte ale zavřít okénka. Jste-li ale venku a možnost schovat se nemáte, to nejlepší, co můžete udělat, je skrýt se v hustém lese, nižším porostu nebo alespoň v úzkém údolí. Pokud jste na úplně otevřeném prostranství, je nejbezpečnější bouřku přečkat v podřepu, s nohama a rukama co nejblíž u sebe.

Co byste naopak rozhodně dělat neměli, je zůstat na jakémkoli vyvýšeném místě, třeba na kopci. Neschovávejte se pod osamělé stromy, na kraji lesa nebo pod převisy nízkých skal. V menších staveních bez hromosvodu riskujete také. Velké nebezpečí hrozí v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí, jako jsou například sloupy elektrického vedení, a také vodních ploch. A samozřejmě nepřenášejte žádné kovové předměty, natož takové, které by mohly fungovat jako hromosvod; ať už jsou to deštníky, rybářské pruty nebo třeba golfové hole, zahoďte je a vraťte se k nim později.

Jak sice ukazuje příběh tří sourozenců, zásah bleskem můžete přežít; a v Guinessově knize rekordů je zapsaný muž, kterého si blesk našel dokonce sedmkrát, aniž by ho zabil. Tihle lidé měli ale velké štěstí a rozhodně platí, že je lepší zůstat v co největším bezpečí, než riskovat.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom