Největší blesk světa překonal dosud rekordních 700 kilometrů. Kolik sekund zářil ten nejdelší?
Nejnovější družice NOAA GOES-16 a 17 zaznamenaly zcela nové rekordy délky a trvání blesků. Rekordman z USA by sahal z Londýna až do Hamburku.
Ačkoliv se lidé blesků a hromů od pradávna obávají, jde o fascinující přírodní jev, o kterém toho navíc ani bez ohledu na četnost jeho výskytu nevíme vše. Bezpečně ovšem můžeme říci, že se blesky tvoří při každé bouři a dochází k nim díky míchání a kolizi kladných, resp. záporných nábojů vodních kapek a ledových krystalků.
Při kolizi mezi nimi přeskakují elektrony, ty ionizují bouřkový mrak a následně dochází k dramatické expanzi plazmatu s obrovským tlakem, jejímž výsledkem je obligátní blesk. Popsat ho umí asi každý z nás, v USA a Argentině se ale přepisovaly světové rekordy a tamější blesky by vás zřejmě značně překvapily.
WMO has verified 2 new world records for ⚡️⚡️lightning in notorious #megaflash hotspots
— World Meteorological Organization (@WMO) February 1, 2022
Longest distance single flash of 768 km (477.2 miles) across southern #USA on 29.4.2020
Greatest duration of 17.102 seconds over #Uruguay and northern #Argentina on 18.6.2020@NOAA pic.twitter.com/ijPXXue0bD
Největší zaznamenaný blesk
Co se týče Spojených států, země je rekordmanem ve smyslu největšího blesku, který byl kdy zaznamenán. Udeřil 29. dubna 2020 a nepřeháníme s tvrzením, že se rozprostřel nad územím tří států – konkrétně Texasem, Louisianou a Mississippi. Tento „megablesk“ byl dlouhý 768 kilometrů, tedy přibližně jako je vzdálenost New Yorku od města Columbus v Ohiu nebo pro Evropana lépe představitelná cesta z Londýna do Hamburku. Předchozím rekordmanem byl blesk pozorovaný v Brazílii, který však byl o 60 kilometrů kratší.
Jak už bylo uvedeno výše, druhý rekord drží Argentina, tentokrát jde o délku trvání jednoho bleskového výboje. Než budeme pokračovat, zkuste si odměřit 17 sekund. Docela dlouhá doba, viďte? A právě tak dlouho trval jeden jediný blesk. Přesněji řečeno to bylo 17,102 sekund a tuhle nečekanou podívanou mohli sledovat nejen Argentinci, ale také jejich sousedi z Uruguaye.
Shocking! Within this cluster of storms, a single lightning bolt captured by @NOAASatellites in April 2020 was recently certified by the @WMO as the world’s longest flash on record with a distance of 477 miles. MORE: https://t.co/LdDQ0Avdll #Megaflash #Lightning #Weather pic.twitter.com/FzD9ShfnRR
— NOAA (@NOAA) February 1, 2022
Nové rekordy byly zachyceny nejnovějšími družicemi NOAA GOES-16 a 17, které pomocí geostacionárních bleskových mapovačů nepřetržitě monitorují extrémní blesky nad západní polokoulí až do 55⁰ zeměpisné šířky. Čísla pak zveřejnil Bulletin Americké meteorologické společnosti z dat Světové meteorologické organizace, která rekordy sdružuje.