20. února 2023 16:45

Pokuta 4 miliony za start vesmírné rakety. V čem společnost Elona Muska pochybila?

Společnost amerického miliardáře Elona Muska SpaceX čelí pokutě 175 000 dolarů, tedy asi 3,88 milionu korun, za porušení pravidel amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA).

Co pánové ze SpaceX udělali špatně? Nenahlásili včas trajektorii a další důležité letové údaje své rakety, která tak mohla ohrozit letecký provoz nad Spojenými státy.

Pikantní na tom je, že informace o pokutě doputovala do ústředí SpaceX až šest měsíců po celé události – týká se totiž 19. srpna 2022, kdy raketa Falcon 9 startující z Mysu Canaveral na Floridě vynesla na oběžnou dráhu sadu 53 satelitů systému Starlink.

Federální úřad pro letectví nemá na první pohled s dobýváním vesmíru mnoho společného. Trvá ale na tom, aby všechny společnosti, jejichž rakety prolétají vzdušným prostorem USA, nejméně týden před startem poskytly informace o trajektorii kosmické lodi a údaje pro analýzu potenciálních kolizí.

Pokuta udělená SpaceX přitom zdaleka nedosahuje horní hranice. FAA může za toto pochybení technicky navrhnout pokutu až 262 666 dolarů, což je v přepočtu 5,8 milionu Kč. Nižší částka nejspíš odpovídá povaze incidentu, který úřad zkoumal. V každém případě má SpaceX na vyjádření 30 dnů.

Starlink, kam se podíváte

V únoru 2023 bylo na nízké oběžné dráze už 3 580 satelitů Starlink. Cílem Muskova projektu je vybudovat megasestavu družic, které pokryjí vysokorychlostním internetem celou planetu. Na oběžnou dráhu družice od roku 2019 vynášejí nákladní rakety Falcon, cílový stav je až 42 000 satelitů. To vyvolává obavy z možných kolizí s jinými družicemi, nebo dokonce s pilotovanými loděmi a vesmírnými stanicemi, o světelném smogu na obloze nemluvě.

ZDROJ: TechCrunch

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky Elon Musk SpaceX Starlink USA Rakety Falcon umělá družice mys Canaveral Federal Aviation Administration

Populární filmy na Prima Zoom