14. prosince 2021 11:10

Osobností roku 2021 se stal Elon Musk. Slavný miliardář mění svět z neobvyklého místa

Klaun, génius, provokatér, vizionář, průmyslník, bavič. Těmito atributy označila redakce amerického týdeníku Time osobnost roku 2021, kterou se stal Elon Musk.

Musk, který je zakladatelem a vlastníkem společností Tesla a SpaceX, svým jměním přesahujícím 300 miliard dolarů předběhl nově i mága on-line obchodu a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose a stal se nejbohatším mužem planety.

Týdeník Time zmínil rozsah Muskových aktivit od založení společnosti SpaceX v roce 2002 přes vytvoření alternativní energetické společnosti SolarCity až po vybudování značky Tesla, která se po počátečních obtížích stala nejhodnotnější automobilkou světa a jejíž akcie se aktuálně obchodují za cenu 1 000 USD za kus.

Tweety z porcelánového trůnu

„Nejbohatší muž světa nevlastní dům a v poslední době rozprodává jmění. Vypouští satelity na oběžnou dráhu a využívá Slunce. Řídí auto, které vytvořil a které nevyužívá benzín a sotva potřebuje řidiče. Lusknutím jeho prstu burza prudce stoupá nebo padá. Na každém jeho výroku visí armáda oddaných,“ charakterizuje Time letošní vybranou osobnost, která sní o dobytí Marsu.

Time také ocenil Muskův vliv na sociálních sítích. Jeho twitterový účet aktuálně sleduje na 66 milionů fanoušků bez ohledu na to, že polovina jeho tweetů vznikla na „porcelánovém trůnu“, tedy na toaletě.

Hitler, Stalin, Greta nebo Biden

Podle Time nicméně vítězství v anketě osobnost roku není ani tak oceněním, ale spíše „uznáním osoby, která měla největší vliv na události roku, ať už v dobrém, nebo ve zlém“. I díky tomu se Musk ocitl ve společnosti takových „osobností“, jako byli například nacistický diktátor Adolf Hitler (v roce 1938, tedy ještě předtím než rozpoutal světovou válku) a sovětský diktátor Josif Stalin. Ten dokonce dvakrát – v letech 1939 a 1942.

Time vybírá osobnosti roku od roku 1927, kdy se na obálku týdeníku dostal Charles Lindberg. V roce 2020 za ně označil zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena a zvolenou viceprezidentku Kamalu Harrisovou. O rok dříve vybral švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Bylo jí tehdy 16 let a stala se tak nejmladším člověkem, jemuž se zatím tohoto ocenění dostalo.

ZDROJ: Time Magazine

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom