16. prosince 2022 18:30

Vyjmenujete všechny planety Sluneční soustavy? Řada lidí dělá jednu velkou chybu

Zvládnete vyjmenovat planety sluneční soustavy tak, jak jdou od Slunce za sebou? A víte, co je to sluneční soustava a kolik je v ní měsíců? Tyto zdánlivě jednoduché otázky mohou zamotat hlavu dospělému, školáci na ně však musí odpovědět bez váhání. Jak to tedy je?

Sluneční soustava je planetární systém hvězdy, kterou nazýváme Slunce a její součástí je i Země. Spolu s ní tvoří sluneční soustavu osm planet, tři trpasličí planety a také nejméně 207 planetárních měsíců, spousta planetek se stovkami dalších měsíců a také množství komet a komet a meteoritů.

Pořadí planet ve směru od Slunce je Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Slunce tvoří 99,866 % celkové hmotnosti sluneční soustavy, zbytek připadá na planety a další tělesa. Od svého objevení v roce 1930 se k planetám řadilo i Pluto, Mezinárodní astronomická unie ho však na svém zasedání v Praze v roce 2006 přeřadila mezi trpasličí planety.

Planety obíhají kolem Slunce po eliptických drahách rozdílnou rychlostí. Čím blíže ke Slunci se planeta nachází, tím větší gravitační silou je k němu přitahována a musí se tedy pohybovat rychleji. Merkur tak Slunce oběhne za 88 dní, Země za 1 rok a nejvzdálenější Neptun za 165 let. Bývalá planeta Pluto dokonce během svého jediného oběhu trvajícího 248 let pokryla celé dějiny USA, jež existují od roku 1776.

Kromě Slunce, které je samozřejmě hvězdou, jsou hlavními tělesy sluneční soustavy planety. Tady je jejich stručný přehled:

Merkur

Merkur je v podstatě horká kamenná koule bez atmosféry s teplotním rozdílem až 600 °C mezi přivrácenou a odvrácenou stranou ke Slunci.

Venuše

Planeta velká jako Země plná sopek s hustou atmosférou tvořenou mračny oxidu siřičitého. Před východem nebo po západu Slunce je Venuše dobře viditelná na obloze.

Země

Jediná planeta Sluneční soustavy, kde se vyskytuje život. Atmosféru tvoří ze 78 % dusík a z 21 % kyslík, zbytek připadá na vodní páry, oxid uhličitý, argon, krypton a další plyny. Země je první planeta od Slunce, která má svůj měsíc.

Mars

Kvůli nízké gravitaci Mars neudrží hustou atmosféru a železitý prach pokrývající jeho povrch z něj na pohled dělá „rudou planetu“. Voda se zde nachází jen v podobě ledu tvořícího polární čepičky, kolem planety obíhají dva malé měsíce a za Marsem se nachází pás asteroidů.

Jupiter

Do této největší planety sluneční soustavy by se Země vešla 318krát. Plynného obra tvoří kamenné jádro a vodík, ve velmi husté atmosféře už mnoho let zuří obří bouře o velikosti několika Zemí známá jako rudá skvrna. Jupiter má 79 měsíců.

Saturn

Další plynnou planetu hned poznáte podle soustavy prstenců sahajících desítky tisíc kilometrů od Saturnu. Planeta má 83 měsíců, z toho je jich 53 pojmenovaných.

Uran

Kamenné jádro Uranu obklopuje silná vrstva ledu. Významnou složkou atmosféry je kromě vodíku a hélia metan dodávající Uranu modrou barvu. Planeta má deset tmavých prachových prstenců a 27 měsíců.

Neptun

V atmosféře planety, do níž by se vešlo 60 Zemí, se pohybují bouře rychlostí až 1000 km/h. Největší ze 14 známých Neptunových měsíců, Triton, je s teplotou -228 °C nejchladnějším tělesem sluneční soustavy.

Pokud jde o Pluto, které bylo od svého objevení v roce 1930 považováno za poslední, devátou planetu, jeho dráha se v některých momentech dostává blíž ke Slunci než dráha Neptunu. Skládá se z kamenných materiálů a ledu a má přibližně pětinu hmotnosti Měsíce a třetinu jeho objemu.

Za oběžnou dráhou Neptunu se ve vzdálenosti asi 55 astronomických jednotek od Slunce nachází Kuiperův pás tvořený planetkami a dalšími malými tělesy z počátku formování sluneční soustavy. Teoreticky sluneční soustavu ještě obklopuje Oortův oblak ve vzdálenosti až 180 000 astronomických jednotek od Slunce tvořený kometami.

ZDROJ: Věda nás baví

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom