27. srpna 2022 06:00

Nová vodní planeta je vzácným objevem, navíc ji máme blízko. Jak si vede v porovnání se Zemí?

Velkolepý vesmír 2 - exoplanety

Exoplaneta TOI-1452 b je podle astronomů větší a hmotnější než Země a její povrch má pokrývat hluboký oceán.

Ve vědeckém světě zavládlo nadšení – voda je totiž jedním z hlavních důvodů, proč planeta objevená teleskopem TESS poutá tolik pozornosti. Podle zprávy zveřejněné v časopise The Astrophysical Journal je slibná exoplaneta dokonce tvořena z celých 30 procent právě vodou (na Zemi tvoří voda 1 % hmoty), která by se zde mohla nacházet ve třech skupenstvích, tedy v kapalné, pevné a plynné podobě.

Optimismus astronomové čerpají ze studia hvězdné soustavy, v níž se TOI-1452 b nachází. Jejím jádrem jsou dva červení trpaslíci, menší a tmavší než naše Slunce, které od sebe dělí vzdálenost 14,5 miliardy km, což je 2,5krát více, než je vzdálenost mezi Plutem a Sluncem. Teleskop TESS provozovaný NASA přitom nejprve viděl obě hvězdy jako jediný objekt a skutečnou podobu tohoto planetárního systému odhalila až následná pozorování v observatoři OMM (Observatoire du Mont-Mégantic) v kanadském Qébecu.

Oceánská planeta

Průměr a hmotnost planety ukazují na mnohem nižší hustotu, než mají kamenné planety typu Země. „TOI-1452 b je jedním z nejlepších kandidátů na oceánskou planetu, kterou jsme dosud našli,“ uvedl astrofyzik Charles Cadieux, který se na univerzitě v Montréalu zabývá studiem exoplanet.

Vodní planeta, která je asi o 70 procent větší než naše Země, oběhne kolem většího z obou rudých trpaslíků za 11 dnů a nachází se tedy v takzvané obyvatelné zóně. Tu charakterizuje přítomnost vody ve více svých skupenstvích.

K 1. srpnu 2022 vědci objevili v téměř 3800 planetárních systémech celkem 5125 potvrzených exoplanet. Nejčastějšími typy planet jsou plynní obři, plynné planety neptunského typu a kamenné planety velikosti Země nebo větší. Vodních světů dosud vědci vytipovali velmi málo.

ZDROJ: IFL Science

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom