Hluboko pod povrchem Země se mohou nacházet trosky jiné planety. Co všechno o ní víme?
Matička Země nás nepřestává fascinovat. Nová teorie předpokládá, že Země před miliardami let pohltila jinou planetu.
Minulost naší planety a způsoby jejího formování jsou stále předmětem vědeckého bádání a mnoha nepodložených dohadů. Jednou z novějších tezí je kupříkladu to, že se Země před miliardami let srazila s planetou Theia, jejíž velikost přibližně odpovídala dnešnímu Marsu.
Pátrání po protoplanetě
Výsledkem srážky mělo být mimo jiné vytvoření Měsíce, jenž se zformoval z hornin a suti, které byly po střetu vymrštěny do prostoru kolem Země. Kam se ale poděla zbývající masa planety? Vědci věří, že zůstala pohřbena hluboko v zemském plášti a tvoří tzv. superchocholy, které je možné vysledovat pod Afrikou a Tichým oceánem.
Ačkoliv tato teorie není zcela nová, podrobněji ji v průběhu roku 2020 zkoumal geochemik Qian Yuan z Arizonské státní univerzity a společně se svým týmem představil výsledky na konferenci Lunar and Planetary Science. Yuan se domnívá, že zbytky planety Theia tvoří superchocholy o velikosti kontinentů a nikdy se nepromísily se zemským pláštěm.
It hit Earth so hard that it tore off the crust, melted and vaporized everything on the planet, and knocked it 23° off its axis. Theia was completely destroyed, and the leftover debris settled into orbit and gravity caused it to coalesce into the Moon. pic.twitter.com/xIIK1oRJeP
— ꜱᴛᴇᴘʜᴇɴ 🌌 (@chairkeyre) March 26, 2021
Vetřelec v zemském plášti
Důvodem je rozdílná hustota, přičemž rozdíl nemusí být nikterak velký – podle Yuana stačí 1,5–3,5 procenta. Pozoruhodné nicméně je, že mimozemská část pláště tvoří až 15 procent celkové masy a ovlivňuje i magnetické pole Země. Zajímavé rovněž je, že Yuana k výzkumu pobídl rozhovor s kolegou o superchocholech a velmi jednoduchá kalkulace objemu hmoty Měsíce a pozůstatků planety Theia s objemem Marsu, jehož velikost měla protoplanetě odpovídat. Podle Yuana prý vše sedělo až podezřele dobře.
@BBCEarth: Was the Moon formed when a planet called Theia hit the Earth? http://t.co/AzOtoSBZ2A pic.twitter.com/qcWYN6H0hl
— カモノハシ (@roso1954) June 25, 2015
Před vědcem a jeho týmem nicméně stojí nelehký a pravděpodobně i nesplnitelný úkol – pro potvrzení celé hypotézy a nalezení dalších odpovědí na množící se dotazy by bylo nutné stejným způsobem, jakým je zkoumána Země, prozkoumat také Měsíc. Pokud byl vytvořen po srážce Země s Theiou, i v jeho plášti by měly být patrné superchocholy podobného složení a tvarů jako na naší planetě. Jenže k podobnému výzkumu se pravděpodobně dostanou až budoucí generace.