Oblohu po 158 letech rozsvítí přímka pěti planet Sluneční soustavy. Vzácný jev doplní i Měsíc
Poprvé za posledních 158 let můžeme pozorovat vzácný jev – do jedné přímky se na noční obloze ráno ve středu 22. června seřadí pět okem viditelných planet Sluneční soustavy a k mimořádnému úkazu se připojí i Měsíc.
Červnovou ranní oblohu od 22. června na několik dnů ozdobí jedno velké planetární divadlo. Jestliže bezprostředně po západu Slunce na obloze žádná z planet Sluneční soustavy vidět nebude, začnou se postupně během noci objevovat Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn a před rozedněním vytvoří nad východním a jihovýchodním obzorem unikátní přímku. Poprvé ji můžeme pozorovat nad ránem 22. června, Měsíc se připojí 23. června.
Jako první se uprostřed noci objeví Saturn následovaný v dalších hodinách Jupiterem a Marsem. Venuše se přidá za rozbřesku a 30–40 minut před východem Slunce celou přímku doplní Merkur. Všechny planety budou viditelné pouhým okem.
Takto bude vidět pět planet a Měsíc 24. června Zdroj: Petr Horálek/Stellarium
Astronomický atlas
Planety se přitom seřadí tak, jak jdou po sobě směrem od Slunce, takže mohou posloužit i jako přírodní astronomický atlas. Na místo Země, ze které planetární přehlídku sledujeme, se pak mezi Venuši a Mars dočasně zařadí Měsíc. Ten kolem ranních planet jen prochází – nejblíže se potká s Marsem na vzdálenost asi tři stupně ve čtvrtek 23. června a sobotu 25. června bude necelé dva stupně od Uranu. Nakonec v neděli brzy ráno bude ve vzdálenosti necelých tří stupňů nad Venuší.
Podobně unikátní seřazení planet a Měsíce mohli naši předkové naposledy pozorovat 25. března 1864, tedy v roce, kdy byl vědecky poprvé popsán druh Homo neanderthalensis, rakouský horolezec Paul Grohmann provedl prvovýstup na nejvyšší dolomitskou horu Marmolada a anarchisté spolu s marxisty založili v Londýně První internacionálu.
A nakonec dobrá zpráva pro všechny amatérské i profesionální pozorovatele. Vzhledem k očekávané jasnosti všech zúčastněných planet – a pochopitelně i Měsíce, který byl v úterý 21. června v 5:11 poslední čtvrti – bude jejich unikátní seřazení viditelné i ve velkých městech.
ZDROJ: Space.com