Úchvatné video zatmění Měsíce: Krvavý úplněk je za námi, blíží se další superúplněk
Úplné zatmění Měsíce nad chilským Santiagem
Zatímco jsme měli možnost pozorovat nad Českem brzy ráno 16. května částečné zatmění Měsíce, naskytla se amatérským i profesionálním pozorovatelům na západ od nás úchvatná podívaná v podobě úplného zatmění.
Měsíc v úplňku procházel zemským stínem plných 85 minut, a podle serveru Space.com tak šlo o nejdéle trvající úplné zatmění Měsíce za posledních 33 let. Delší zatmění mohli lidé naposledy vidět v srpnu 1989, kdy tato nebeská podívaná trvala plných 96 minut.
Krvavý úplněk v Drážďanech Zdroj: Getty Images
Úplné zatmění Měsíce bylo tentokrát pozorovatelné v širokém pásu od západní Evropy přes Atlantik a oba americké kontinenty až po východní část Tichého oceánu. Skvělé podmínky k pozorování mělo Chile, kde kromě nezbytné zeměpisné délky hrály roli i vysoká nadmořská výška a minimum nečistot v ovzduší.
Tmavý a krvavý superúplněk
Pozornost tentokrát přitahovalo i zvláštní rudé zbarvení Měsíce, díky kterému získal květnový úplněk označení krvavý. Samotné zatmění bylo poměrně tmavé, což mělo podle astrofyzika Petra Horálka na svědomí velké množství sopečného prachu a popela vyvrženého do atmosféry 15. ledna 2022 během erupce podmořské sopky u neobydlených ostrůvků Hunga Tonga a Hunga Haʻapai.
Podle amerického astrofyzika Freda Espenaka jsme zároveň mohli pozorovat takzvaný superúplněk, kdy se Měsíc díky své blízkosti k Zemi jeví na obloze větší než obvykle. S tím ale polemizuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle kterého by se musel Měsíc přiblížit na 90 % své nejkratší vzdálenosti od Země. Podle NASA takový úplněk nastane už v červnu.
Na další částečné zatmění Měsíce si budeme muset počkat do roku 2023. Úplné zatmění Měsíce pozorovatelné z Česka pak nastane v roce 2025.
ZDROJ: Space.com