Superúplněk v červnu 2022 předvede skvělou show. Kdy a kde bude k vidění on-line?
Superúplněk může být podle NASA až o 30 % jasnější a až o 17 % větší než běžný úplněk.
Červnový úplněk, který nastane v úterý 14. června přesně ve 13:51, bude druhým superúplňkem ze čtyř, které následují v řadě za sebou. První jsme mohli sledovat v květnu, další dva můžeme pozorovat 13. července a 11. srpna. Pokud vám náhodou pozorování červnového superúplňku zhatí mraky, nezoufejte. Díky virtuálnímu teleskopu v italském Ceccanu můžete úkaz sledovat v přímém přenosu on-line:
Přenos začíná v úterý 14. června ve 21:15 SELČ (19:15 GMT) v jeho průběhu budete moci sledovat, jak Měsíc vychází nad panoramatem „věčného města“ Říma. Umožňuje to vzájemné propojení několika robotických teleskopů, které budou data ze svých pozorování sdílet prostřednictvím internetu.
Červnový superúplněk bude pochopitelně možné pozorovat i 15. června. Protože k němu dochází v době letní rovnodennosti, kdy je Slunce na obloze nejvýše, bude Měsíc relativně nízko nad obzorem. Pouhým okem na něm budou vidět vysoká pohoří i rozlehlá plató tvořící tvary a figury, jež různé kultury interpretují po svém. Pomocí dalekohledu pak spatříte na povrchu naší oběžnice jednotlivé krátery a hory.
Co je to superúplněk?
Superúplněk nastává ve chvíli, kdy se Měsíc během svého pravidelného oběhu kolem Země ocitne přímo nebo v blízkosti perigea, tedy nejbližšího bodu své oběžné dráhy. V perigeu je povrch Měsíce vzdálen od Země v průměru 362 600 km, zatímco v apogeu se vzdálí až na v průměru 405 400 km. I proto se superúplněk podle NASA na obloze jeví až o 30 % jasnější a až o 17 % větší, než běžný úplněk.
Většina astronomické komunity včetně NASA se při určování seperúplňku drží definice astronoma Richarda Nolleho z roku 1979, podle níž superúplněk nastává, pokud se Měsíc dostane za hranici 90 % svého perigea.
A look at last night's 'not quite the supermoon' This is the best 20% of 15000 frames which means it can take a fair amount of zoom. pic.twitter.com/Ce8P1c60R3
— Charlie Lyons (@CharlieLyons23) June 11, 2022
Červnová obloha v kostce
Už před červnovým superúplňkem a letním slunovratem, který nastane 21. června v 11:14 SELČ, se podle astronoma Petra Horálka zvyšuje aktivita tzv. nočních svítících oblak, mimořádně fotogenického jevu vysoko v zemské atmosféře. Jen tři dny po slunovratu, 24. června, bude možné na časné ranní obloze pozorovat všech pět nejjasnějších planet Sluneční soustavy spolu s Měsícem. Planetární přehlídka potrvá zhruba do konce června, noční oblaky se mohou objevovat až do počátku srpna.
ZDROJ: Space.com