NASA zveřejnila plán dobytí Marsu. Zásadní roli v něm hraje Měsíc
NASA odhalila plány na dobytí Marsu (Zdroj: NASA)
NASA se pomalu chystá na cestování k Marsu. Nejdříve je však nutné se pořádně připravit. Proto byl zveřejněn plán, který počítá s Měsícem jako testovacím terénem.
Národní úřad pro letectví a vesmír Spojených států se přibližně 50 let po prvním přistání člověka na Měsíci chystá na neméně důležitou misi. V rámci programu Artemis chce zajistit trvalou přítomnost člověka ve vesmíru a posunout se ještě blíže k možnosti, že se lidstvo jednou podívá i na planetu Mars. Ačkoliv neznáme podrobný časový harmonogram jednotlivých fází Artemis, NASA zveřejnila návrh dílčích cílů, které zahrnují i finální měsíční působení na rudé planetě.
Plán mise
Zástupkyně administrátora NASA Pamela Melroy v prezentaci uvedla, že klíčem k budoucímu úspěšnému zdolání Marsu je plán pojmenovaný M2M. Ten spočívá v nácviku všech nezbytných postupů na Měsíci před tím, než dojde ke startu směrem k Marsu, což by – mimo jiné – znamenalo nutnost setrvat na povrchu naší přirozené družice stejný počet dní, s kolika se počítá na rudé planetě.
Kdy se dočkáme lidské mise na Mars? Zdroj: iStock
Plán je rozdělen do 50 bodů ve čtyřech hlavních kategoriích – přesun, ubytování, plnění cílů operace a vědecké pokusy. Ředitel vesmírné architektury Kurt Vogel se při prezentaci návrhu podělil o osnovu první mise na Mars a věnoval se zejména tranzitnímu obydlí a hybridnímu pohonu, který by na dlouhé misi sloužil dvěma astronautům, kteří by své další dva kolegy ponechali na oběžné dráze a sami sestoupili na povrch planety. Posádka, která by přistála, by žila v přetlakovém vozítku, které by po dobu 30 dnů fungovalo nejen jako obydlí, ale také jako prostředek pro transport.
Předčasné doručení materiálu na Mars
Přetlakový habitat by sloužil také jako platforma pro provádění vědeckých a průzkumných operací, které by však pomáhalo plnit i další vozidlo. Společně s nezbytným materiálem pro úspěšné provedení celé mise by bylo dopraveno na Mars předčasně. Tímto způsobem by bylo na planetu přepraveno rovněž palivo pro průzkumné vozítko i tranzitní habitat, které by již nemusela nést raketa spolu s astronauty. Jak celá mise proběhne, je však nyní ve fázi zkoumání a vyhodnocování, zvlášť když NASA vyzývá akademickou obec, aby přispěla svými názory i poznatky a pomohla plány vylepšit.
„Zpětná vazba, kterou získáme k vytyčeným cílům, bude podkladem pro naše plány k prozkoumávání Měsíce i Marsu v příštích 20 letech,“ uvedla Melroy. Její kolega Jim Free, zástupce Ředitelství pro rozvoj průzkumných systémů, pak doplnil, že poznatky budou přijímat v průběhu roku 2022 a na podzim téhož roku dokončí celý rámec připravované mise. Ve stejném čase by měla k Měsíci odstartovat raketa Artemis I, která se postará o transport první části nákladu a o necelé dva roky později už by na palubě Artemis II měla k Měsíci putovat první posádka.
Zdroj: Republic World