18. května 2022 06:00

Nová fotka Marsu odhalila záhadný útvar. Připomíná vchod do pyramidy

Rover Curiosity pokračuje ve své misi na Marsu a pořizuje nové snímky. Nyní však zaznamenal i nečekaný objekt. Jde o dílo prastaré civilizace, nebo jen o optický klam?

Ještě jsme se nestihli vzpamatovat z honu za záhadnou krychlí, kterou v listopadu 2021 na Měsíci vyfotilo čínské lunární vozítko, aby posléze zjistilo, že jde o obří kámen, a už tu máme další fotografii podivného objektu na cizím vesmírném tělese. Tentokrát ji pořídil marsovský rover Curiosity a vyvolala snad ještě větší senzaci. Zdá se totiž, že se vozítku podařilo zachytit cosi až neuvěřitelně podobného vchodu do pyramidy.

Další záhada Marsu

Fotku rover Curiosity pořídil 7. května 2022, proslavili ji ovšem nadšenci, kteří fotografie NASA pečlivě procházejí v touze najít na nich důkaz o existenci mimozemšťanů. Jmenovitě se o její šíření postarala investigativní novinářka Annie Jacobsenová. Ta se svého času například hodně věnovala pátrání po záhadách obestírajících známou Oblast 51.

Fotografii umístila na Twitter, kde ji lidé mezi sebou masivně sdíleli a kromě teorií o tom, co to vlastně rover na Marsu zachytil, se objevily i další věci, které pozornosti na první pohled uniknou. Třeba fakt, že když si obrázek přiblížíme, dokonce se v tajemném portálu objeví stín, obrys či malba jakési postavy.

Lidé, mezi jejichž zbožná přání nepatří objev mimozemské civilizace, ale zůstávají skeptičtí, neboť jsme v minulosti už na fotkách z Rudé planety viděli ledasco od záhadné tváře přes krysy až po levitující lžíci. A pokaždé šlo o totéž: Záhadné úkazy nebyly dílem mimozemšťanů či důkazem o jejich existenci, nýbrž trikem, jejž si na nás připravily naše vlastní mozky a který psychologové odborně nazývají pareidolie.

Co je pareidolie?

Tuhle záležitost jsme zdědili po prapředcích a původně jsme ji využívali k ochraně před predátory. Díky ní dokážeme odhalit i skrytého potenciálního útočníka, protože si naše mozky umí s pomocí fantazie poskládat i nezřetelné objekty do známého tvaru. To proto vidíme v mracích všechno možné od ryb a rostlin až po složité výjevy, dokážeme (někdy) odhalit v křoví schované zvíře… a na fotkách z Marsu vidíme například dveře, přestože tam s největší pravděpodobností žádné nejsou.

Zdroj: NASA

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom