Záhadný dům na Měsíci: Sonda konečně vyřešila tajemství, které v prosinci obletělo celý svět
Objekt, který čerstvě dostal název Nefritový králík, sledovali milovníci konspirací od začátku prosince 2021.
Na konci roku 2021 obletěl svět snímek zachycující podivnou stavbu na odvrácené straně Měsíce. Zveřejnil jej Čínský národní vesmírný institut a jeho zdrojem bylo vozítko Yutu-2, které se po povrchu měsíce pohybuje už od roku 2019. Zrnitá fotka vzbudila obrovský ohlas, protože ona stavba na měsíčním horizontu připomínala chýši nebo jen podivnou krychli, která se však nezdála být přírodního charakteru.
China's Yutu 2 rover spots cube-shaped 'mystery hut' on far side of the moon https://t.co/SvPNd6Mcid pic.twitter.com/KqjockNbnm
— SPACE.com (@SPACEdotcom) December 5, 2021
Dokonalé zklamání
Vozítko se proto vydalo na dlouhou cestu rychlostí přibližně 200 metrů za hodinu s vidinou pořízení dalších fotografií, které by pomohly záhadu objasnit. O měsíc později přicházejí snímky, které zřejmě zklamou všechny, kdo doufali v něco jiného než… kámen. Ano, objekt je z kamene, přičemž nejde o žádný monolit z vědeckofantastických románů, ale prachobyčejný balvan, jak naznačuje například profesor věd z Washingtonovy univerzity v St. Louis Paul Byrne.
Už v prosinci s nadsázkou říkal, že objekt na snímku je téměř určitě, kategoricky a absolutně balvan. Nyní svou předchozí předpověď ve světle nového objevu upřesnil a uvedl, že je to docela velký balvan, každopádně podle definice stále balvan. To nejzajímavější na něm podle Byrnea je, že tenhle balvan je současně také kámen, čímž pouze s úsměvem podtrhuje humorný dopad jevu zvaného pareidolie.
'Mystery hut' on the Moon is a rabbit-shaped rock, scientists reveal https://t.co/VMbYF9DWQ9 pic.twitter.com/H868IrDxgK
— David Logan (@DavidLogan2020) January 10, 2022
Co je pareidolie?
Dochází na něj v situacích, kdy člověk na základě fantazie kombinované s vlastní zkušeností přisuzuje neurčitým obrazům konkrétní formu. A věřte, že pareidolií můžete poměrně hezky trpět i vy, když se podíváte na formace mraků a uvidíte v nich zvířata, vesmírné lodě nebo tvář známého člověka. Ostatně právě pareidolií byla následně vysvětlena řada záhad pojících se s Marsem, zejména ta s tváří údajně vyhloubenou do skalního masivu. Kombinace stínu a několikrát zmiňované pareidolie vytvářela pocit, že k obloze skutečně hledí obrovský obličej, opět ale šlo jen o kameny.
Pokud se ptáte, co dalšího bude s „chýší“ na Měsíci, předně bychom jí měli říkat Nefritový králík, jak tým Yutu-2 kámen pojmenoval. A pak? Pak už patrně vůbec nic.