Je záhadný objekt Oumuamua vesmírná loď? Riskantní mise slibuje fotky
Tajuplné těleso ve sluneční soustavě astronomové objevili v roce 2017. Dosud ho však lidstvo neprozkoumalo.
Jméno Oumuamua pochází z havajštiny a znamená Posel, který přichází zdaleka a první. Hodně trefné jméno, když uvážíme, že jde o první vesmírné těleso, o němž vědci s určitostí věděli, že k nám přicestovalo z jiné hvězdné soustavy. Ani to ale nezpůsobilo takovou senzaci, jako jeho prapodivný, dosud nevídaný doutníkovitý tvar, obrovská rychlost, jíž se pohybuje, a záhadná trajektorie. Bohužel, ve chvíli, kdy jej v říjnu roku 2017 objevili, už mířil ze Sluneční soustavy pryč, a byl tak dávno z dosahu vesmírných teleskopů. Zdálo se, že je nadobro ztracený a své tajemství si s sebou odnese kamsi do souhvězdí Pegase. Vědci ale přišli s několika plány, jak ho dohonit.
In case you missed it: A team of scientists said this month (January 2022) they want to build a spacecraft to chase ‘Oumuamua down. They claim it could reach ‘Oumuamua as soon as 2047. 🚀
— EarthSky (@earthskyscience) January 31, 2022
Learn more about this possible ambitious mission: https://t.co/YjawKqpYmH
📸 Project Lyra. pic.twitter.com/nJnstmrNF1
Dohonit a přistát
400 metrů dlouhý a 35 metrů široký Oumuamua se od nás vzdaluje rychlostí okolo 26 kilometrů za sekundu, v přepočtu asi 93 600 kilometrů za hodinu. Dohonit ho vlastně není až takový problém. Můžeme poslat sondu, která využije Orbethova manévru okolo Slunce, a ten ji vystřelí jako prak přímo za mizejícím záhadným objektem. Jenže v momentě, kdy by ho dohonila, měla by vůči němu rychlost asi 30 metrů za sekundu. A to je příliš na to, aby se vůbec dalo pomýšlet na nějaký bližší průzkum tělesa, nebo dokonce na přistání. Žhavé a drsné podmínky v blízkosti Slunce navíc přidávají na rizicích, finanční náročnosti a kilogramech, protože vyžadují další vybavení, například v podobě tepelného štítu.
Odborníci z Iniciativy pro mezihvězdná studia ale zdá se přišli s řešením. Jejich Projekt Lyra navrhuje sondu neodrazit Orbethovým manévrem od Slunce, ale od Jupitera. Rychlost sondy vůči Oumuamuovi by byla okolo 18 kilometrů za sekundu, tedy daleko zvládnutelnější. I tady ale máme několik háčků. Technologie k vývoji takové sondy ještě nemáme, přestože jsou už, dá se říct, na dosah. Sonda by přitom musela odstartovat velmi brzy, ideálně v roce 2028; správné postavení Jupitera je klíčové. Dohonila by ho za 26 let. První informace o tomto záhadném mezihvězdném cestovateli bychom tak mohli mít v polovině století.
If Launched by 2028, a Spacecraft Could Catch up With Oumuamua in 26 Years. pic.twitter.com/sFL9KAKiaS
— Gadget Tech (@GadgetTechMedia) January 28, 2022
Téměř třicetiletá mise nemůže zklamat
Otázkou samozřejmě může být, jestli se do této mise vyplatí investovat. Nesmíme ale zapomenout, že Oumuamua je nejbližší a nejdostupnější materiál, který nepochází z naší hvězdné soustavy. Vědecká hodnota jeho průzkumu bude nedozírná, a to i v případě, že zklame všechny, kdo ho mají za mezihvězdné plavidlo, a ukáže se, že je to „jen“ dusíkový ledovec, kus planetoidu či vesmírnými silami zploštělý fragment komety.
Zdroj: Adam Hibberd, Andreas Hein, Marshall Eubanks, Robert Kennedy III: Project Lyra