Na Měsíci byl dodnes pohřben jen jediný člověk
Být pohřben na Měsíci je nesmírně unikátní pocta Zdroj: Getty Images
Co byste museli udělat pro to, abyste mohli být pohřbeni na Měsíci? Dosud se to podařilo jen jednomu člověku v dějinách.
Většina z nás se někdy v životě zamyslela nad tím, co by se mělo stát s našimi tělesnými ostatky po smrti. Ať už dáváte přednost pohřbení na klasickém hřbitově, či snad žehu, rozprášení nebo ještě o poznání alternativnějším variantám, nejspíš by vás nenapadlo nechat se pohřbít ve vesmíru. Bez ohledu na o poznání složitější možnosti, jimiž může rodina uctít památku pozůstalého, se jednomu muži této pocty skutečně dostalo.
Born 93 years ago #Today, Eugene Shoemaker is one of the founders of the field of planetary science. Co-discoverer of the comet Shoemaker–Levy 9, Shoemaker is the only person whose ashes have been buried on any celestial body outside Earth https://t.co/pDE7ECmOVG pic.twitter.com/VAIvilGQcn
— Massimo (@Rainmaker1973) April 28, 2021
Cesta ke hvězdám
Americký astronom Eugene Shoemaker se narodil v roce 1928 a v 60. letech se podílel i na slavném programu Apollo. Do vesmíru se nedostal, vedl tým geologů, což byla jeho primární specializace – přesto o výpravě na Měsíc dlouho snil. Od počátku 70. let se zaměřil na meteority a komety, kterých během dalších dvou dekád objevil téměř padesát. V roce 1993 stál společně s Davidem Levym a svou manželkou Carolyn za objevem komety, jež o rok později narazila do Jupitera. Kometa pojmenovaná Shoemaker-Levy 9 vstoupila do historie, neboť byla aktérem první pozorovatelné srážky těles v naší sluneční soustavě.
Shoemaker zemřel o něco později, v červenci 1997 se stal obětí dopravní nehody. Půl roku na to byla k měsíčnímu povrchu vyslána sonda Lunar Prospector s cílem zjistit, jestli se na pólech nenachází voda. Řízený dopad sondy měl uvolnit plyny, jež by s možnou vodou reagovaly. Bohužel se nic takového zpozorovat nepodařilo, jednalo se tedy o potvrzení, že se voda na Měsíci skutečně nenachází.
This photo shows Eugene Shoemaker teaching geology to a group of astronauts at Meteor Crater, located about an hour from Flagstaff. It's the best preserved impact crater in the world. Photo from Cline Library Special Collections and Archives, Northern Arizona University. pic.twitter.com/C1u1V3Mx9K
— astrotweeps (@astrotweeps) May 26, 2019
Sonda však zároveň obsahovala urnu s částí Shoemakerova popela, jenž byl po jejím dopadu na měsíční povrch rozprášen. Na samém konci milénia se tak tento vědec stal prvním člověkem, jenž se dočkal vesmírného pohřbu – a alespoň tímto způsobem se podařilo naplnit jeho sen o cestě do vesmíru. Urna mimo jiné obsahovala i jeho fotografii (kterou můžete vidět výše), na níž Shoemaker připravuje astronauty na podmínky specifické pro měsíční krajinu – což trénovali v arizonském kráteru vzniklém dopadem meteoritu.
Pohřbení ve vesmíru
Mimochodem se také jednalo o první případ, kdy bylo na měsíční povrch dovezeno něco s ryze soukromými, nikoli vědeckými účely. O uložení Shoemakerových ostatků se postarala společnost Celestis, Inc., která už o něco dříve vyslala do vesmíru popel tvůrce Star Treku Genea Roddenberryho, herce Jamese Doohana (známého jako Scotty z původního startrekovského seriálu), mystika Timothy Learyho a do dnešního dne několika stovek dalších lidí. Obvykle se jedná o velmi drahý proces, během něhož se do vesmíru dostane pouze několik gramů ze zpopelněných lidských ostatků. Shoemakerovo rozptýlení na povrchu Měsíce je však dodnes ojedinělé a jen podtrhuje vědcovu nenápadnou důležitost v pozadí projektu Apollo i pozdějších operací NASA.