20. března 2023 10:00
Adam Vala

Na Měsíci jsou podle všeho mrtví dinosauři. Jak se tam dostali?

Dinosaury pravidelně nacházíme na Zemi, kupodivu to ale není jediné místo, kde mohli skončit.

Pokud se vám při zmínce možné srážky asteroidu s naší planetou vybaví záběry z katastrofických filmů, kterak masa horniny zpomaleně padá k povrchu Země za zvuků dramatické hudby, pak je vaše představa patrně mylná. Když se před 65 miliony let přiblížil k naší planetě až 14kilometrový asteroid, pohyboval se rychlostí 20–40 kilometrů za sekundu.

Čtěte také: Nový objev: Největší masožravý dinosaurus Evropy terorizoval pobřeží Anglie. Kolik měřil?

Během překonávání naší atmosféry si vlastně ani žádné atmosféry nestihl všimnout, a jak barvitě popisuje vědec Mario Rebolledo Vieyra v knize Konce světa, dopadový kráter se začal tvořit ještě před tím, než vůbec došlo ke kontaktu. Všechno prý ale trvalo jen okamžik, bez ohledu na nedozírné následky téhle vesmírné bouračky.

Ekologická katastrofa s bonusem

Stačí jen jmenovat – zemětřesení, megatsunami, neočekávané pohyby hornin, zahuštění atmosféry prachem obsahujícím například iridium a v neposlední řadě také masivní vymírání tehdejších druhů včetně dinosaurů. Ne že by nikdo nedostal šanci, ale dopad asteroidu byl vpravdě zničující a globální ekologická katastrofa, která významným způsobem celou planetu ovlivnila.

Někteří tvorové z toho ale mohli, byť posmrtně, vykřesat malý vesmírný výlet, díky kterému se podle Rebolleda nacházejí dinosauří kosterní pozůstatky i na Měsíci. Asteroid podle něj udělal do atmosféry obrovskou díru, kterou následně mohlo uniknout vše, co překonalo únikovou rychlost 11,2 kilometrů za sekundu. A to prý mohla být i těla dinosaurů, kteří si rovněž nestihli čehokoliv všimnout.

Čtěte také: Desetitisíce gigantických hadů tyranizují Ameriku. Spásou mají být živé návnady

Měsíc přitom nemusel být jedinou cílovou destinací a části Země, včetně všeho, co na ní v danou chvíli bylo, mohou putovat nekonečným vesmírem. Ostatně i na naší planetě jsme zaznamenali necelých 300 meteoritů z Marsu, které unikly gravitaci po dopadu většího tělesa a zastavily se až o naši domovinu.

Zdroj: Peter Brannen: The Ends of the World: Supervolcanoes, Lethal Oceans, and the Search for Past Apocalypses

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom