Nový objev: Největší masožravý dinosaurus Evropy terorizoval pobřeží Anglie. Kolik měřil?
Britští paleontologové ohlásili vzrušující nález: Zkamenělé úlomky kostí objevené na skalnatém pobřeží ostrova Wight jižně od Velké Británie patří masožravému dinosaurovi, který žil v období křídy a na délku měřil nejméně 10 metrů. Zřejmě se tak jedná o největšího dravého dinosaura, jaký se kdy proháněl Evropou.
Vědci na místě v průběhu několika let objevili části kostí hřbetu, kyčlí, ocasu a úlomky končetin, ale žádné zuby ani části lebky. Z nalezených fragmentů pak odvodili, že narazili na skutečný paleontologický poklad. „Soudě podle některých rozměrů se zdá, že představuje jednoho z největších dravých dinosaurů, jaký kdy byl v Evropě nalezen – možná dokonce největšího dosud známého,“ komentoval objev Chris Baker, vedoucí paleontologického týmu ze Southamptonské univerzity.
3.) — The predator has been dubbed the “white rock spinosaurid”, after the geological layer in which the remains were found. pic.twitter.com/vgCPmoU9ao
— Agent Applebutt 🍁 (@8102ops) June 10, 2022
Nově objevený dinosaurus žil v období stoupající hladiny oceánů a potravu podle všeho hledal v mělkých lagunách a na písčitém pobřeží moře. Většinu jeho pozůstatků objevil na jihozápadním pobřeží ostrova Wight britský „lovec dinosaurů“ Nick Chase, který ale zemřel těsně před covidovou pandemií.
Příbuzný spinosaurů
Obří dinosaurus byl dravý bipední teropod, což znamená, že se pohyboval po dvou silných nohách. Nepatří k žádnému známému druhu dinosaura, a proto podle místa nálezu dostal pracovní název „White Rock spinosaurid“. Podle rýh v horní části ocasního obratle totiž paleontologové dospěli k závěru, že objevený jedinec patřil do skupiny dinosaurů zvaných spinosauři. Jejich nejznámějším zástupcem je spinosaurus, který žil zhruba před 95 miliony lety a je s délkou 15 metrů nejdelším dosud známým dinosauřím predátorem.
Spinosauři, zvaní též trnití ještěři, (latinsky Spinosauridae), byly čeledí dravých teropodních dinosaurů, kteří v období svrchní jury až svrchní křídy (asi před 148-93 miliony let) obývali Jižní Ameriku, Evropu, Afriku, východní Asii a pravděpodobně i Severní Ameriku. Příslušníci této čeledi trávili značnou část života ve vodě, hlavně v řekách a jezerech, a jsou jedinými dosud známými dinosaury, kteří vedli obojživelný způsob života.
Vědci také zjistili, že se dinosaurus z ostrova Wight stal posmrtně potravou zvláštního pravěkého hmyzu. „Našel jsem část pánve s vyvrtanými tunely, každý o velikosti mého ukazováčku. Domníváme se, že byly způsobeny larvami nějakého druhu brouka-mrchožrouta požírajícími kosti. Je zajímavé, že se tento obří zabiják nakonec stal potravou pro hmyz,“ komentoval svůj objev Jeremy Lockwood, jeden ze spoluautorů studie o novém druhu dinosaura.
ZDROJ: BBC