Nově objeveného dinosaura se bál i tyranosaurus. Jak obávaný predátor vypadal?
Nově objevený dinosaurus žil ještě před nástupem Tyrannosaura Rexe a na své odhalení čekal desítky let.
V 80. letech minulého století se do Státního geologického muzea v uzbeckém Taškentu dostala fosilie čelisti velkého teropodního dinosaura. Identifikací ale neprošla a stejně nečekaně, jak byla zkamenělina registrovaná jako UzSGM 11-01-02 nalezena, tak se i v archivech muzea ztratila. Svého opětovného objevení se dočkala až v roce 2019 a po dvou letech bádání přišli vědci k závěru, že objevili dosud neznámý druh dinosaura, který žil před 92 miliony let na začátku pozdní křídy.
【Biology/Environment】Who Was King before #Tyrannosaurus? Uzbek #Fossil Reveals New Top Dino#UniversityofTsukuba researchers have described a new apex predator from the lower Upper Cretaceous of Central Asia, #Ulughbegsaurusuzbekistanensis.https://t.co/d53nKcSdkE#Uzbekistan pic.twitter.com/XDq3bNHoUn
— University of Tsukuba (@UNIV_TSUKUBA_EN) September 8, 2021
Nový druh dinosaura
Formálně byl nový druh popsán jako Ulughbegsaurus uzbekistanensis – své rodové jméno získal po středověkém vládci a přírodním badateli Ulugbegovi, který žil mezi lety 1394–1449. Dinosaurus patří do čeledi karcharodontosaurů, kteří jsou známí především svými žraločími zuby. Byl poměrně velký, s délkou těla v rozmezí od 7,5 do 8 metrů. Jeho hmotnost je odhadována přibližně na 1 000 kilogramů a byl s největší pravděpodobností větší než tehdejší zástupce tyranosauroidů Timurlengia euotica. Ulughbegsaurus žil na území dnešního Uzbekistánu, ale s největší pravděpodobností se jeho ekosystém rozprostíral po značné části Střední Asie.
„Před více než 90 miliony let byly vrcholovými predátory asijských a severoamerických ekosystémů často velké druhy karcharodontosaurů, které později, někdy před 80 až 90 miliony let, nahradily velké druhy tyranosaurů podobné Tyrannosauru Rexovi,“ uvedla Darla Zelenitsky, docentka paleobiologie dinosaurů na univerzitě v kanadském Calgary. „Obě tyto skupiny dinosaurů byly masožravé, měly ostré zuby a chodily po dvou nohách, i když tyranosauři byli obecně mohutněji stavění,“ dodala vědkyně. Částečně také vysvětluje, proč není známo, jak se tyranosauři vyvinuli, aby nahradili karcharodontosaury na vrcholu potravního řetězce v těchto oblastech. Existují totiž jen nejednoznačné fosilní záznamy pro ranou část pozdní křídy před asi 80 až 100 miliony let, a protože vrcholových predátorů je obvykle méně než živočichů, které loví, nacházet jejich fosilní pozůstatky v některých starobylých ekosystémech bude stále velmi obtížné.
Ulughbegsaurus uzbekistanensis, A new apex predator discovered said to have shark like teeth and was bigger than the Tyrannosaurus Rex.
— Dinosaur (@FossilDinosaur) September 20, 2021
Read more here.https://t.co/xgBoSRNGgG https://t.co/nHy8MyNEvi pic.twitter.com/oneEWcXcM8
„Všechny důkazy naznačují, že druhy karcharodontosaurů převyšovaly nebo alespoň držely při zemi druhy tyranosaurů v ekosystémech Asie a pravděpodobně i Severní Ameriky ještě těsně před jejich vyhynutím před asi 90 miliony lety,“ dodává Zelenitsky a vymření karcharodontosaurů považuje za bod, kdy se druhům tyranosaurů podařilo převzít roli vrcholového predátora. Ve velkých formách, jako byl Tyrannosaurus Rex, přetrvali až do doby, kdy zhruba před 66 miliony let dopadl na Zemi mohutný asteroid. Tím byla většina dinosaurů odsouzena k záhubě a nikdy se už v takové míře na naší planetě nevyskytovali.