28. září 2022 13:30

Světlo supernovy dokáže zničit miliardy planet. Podívejte se, jak by proběhla zkáza Země

Jak funguje vesmír V 5 - supernova

Světlo hvězdy, kterou známe jako Slunce, je pro naši Zemi bezpodmínečnou podmínkou života. Jenže všeho moc škodí a o světlu to platí také.

Světlo se šíří pomocí fotonů, které mohou mít až ničivou sílu. O tom se přesvědčil každý, kdo se někdy podíval přímo do Slunce. Jenže hypernova zvaná ASASSN-15lh byla sto miliardkrát jasnější než Slunce, což znamená, že síla jejího světla byla taková, že dokázala odpařit celé planety.

Podle vědců jde o nejzářivější zaznamenanou supernovou, která byla v nejjasnější fázi padesátkrát zářivější než celá Mléčná dráha. Autoři článku v časopise Science, který je ve vědeckém světě považován za jeden z nejprestižnějších světových magazínů, tvrdí, že taková exploze světla a tepla odpaří celé planetární systémy do vzdálenosti až 1 000 světelných let.

Světlo může mít na svědomí zánik civilizací

Není navíc vyloučeno, že právě tato supernova má na svědomí zánik potenciálního života ve vzdálenějším vesmíru. Pokud by supernova vybuchla blíže než 30 světelných let od Země, došlo by k destrukci ozonové vrstvy naší planety a tím mimo jiné i k extrémnímu nárůstu UV záření.

Jen velmi slabý náznak jsme zažili před několika desetiletími, když se hodnota UV záření zvýšila poté, co ozonovou vrstvu začaly poškozovat freony vypouštěné lidskou činností. Likvidace ozonové vrstvy světlem ze supernovy by ovšem měla mnohem katastrofálnější důsledky.

Zdroj: Science Magazine

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom