Světlo supernovy dokáže zničit miliardy planet. Podívejte se, jak by proběhla zkáza Země
Jak funguje vesmír V 5 - supernova
Světlo hvězdy, kterou známe jako Slunce, je pro naši Zemi bezpodmínečnou podmínkou života. Jenže všeho moc škodí a o světlu to platí také.
Světlo se šíří pomocí fotonů, které mohou mít až ničivou sílu. O tom se přesvědčil každý, kdo se někdy podíval přímo do Slunce. Jenže hypernova zvaná ASASSN-15lh byla sto miliardkrát jasnější než Slunce, což znamená, že síla jejího světla byla taková, že dokázala odpařit celé planety.
Zničí náš svět supernova? Zdroj: iStock
Exploze supernovy Zdroj: Getty Images
Snímek zachycující supernovu SN 1006 Zdroj: ČTK
Supernova 1987A Zdroj: NASA
Ničivá síla supernovy je obrovská Zdroj: iStock
Exploze supernovy v souhvězdí Kasiopea Zdroj: NASA
Zbytky Keplerovy supernovy Zdroj: NASA
Podle vědců jde o nejzářivější zaznamenanou supernovou, která byla v nejjasnější fázi padesátkrát zářivější než celá Mléčná dráha. Autoři článku v časopise Science, který je ve vědeckém světě považován za jeden z nejprestižnějších světových magazínů, tvrdí, že taková exploze světla a tepla odpaří celé planetární systémy do vzdálenosti až 1 000 světelných let.
Světlo může mít na svědomí zánik civilizací
Není navíc vyloučeno, že právě tato supernova má na svědomí zánik potenciálního života ve vzdálenějším vesmíru. Pokud by supernova vybuchla blíže než 30 světelných let od Země, došlo by k destrukci ozonové vrstvy naší planety a tím mimo jiné i k extrémnímu nárůstu UV záření.
Jen velmi slabý náznak jsme zažili před několika desetiletími, když se hodnota UV záření zvýšila poté, co ozonovou vrstvu začaly poškozovat freony vypouštěné lidskou činností. Likvidace ozonové vrstvy světlem ze supernovy by ovšem měla mnohem katastrofálnější důsledky.
Zdroj: Science Magazine