9. prosince 2022 06:00
Adam Vala

Energetickou krizi může brzy zažehnat gigantická baterie. Funkční řešení je nesmírně levné

Energie získaná ze Slunce či větru se obvykle ukládá do neekologických článků. Udržet ji však může i rozžhavený písek a z něj vybudovaná baterie by mohla přinést ekologickou revoluci v ukládání obnovitelné energie.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že mnoho lidí má zcela jasno o všech aspektech probíhající energetické krize a předkládá „zaručená“ řešení, problém je to velmi komplexní a vyřešit jej nebude tak snadné. Přesto musí lidstvo postupovat krok za krokem nejen při snaze snížit aktuální cenu energií, ale také předcházet podobným krizím v budoucnu. Tedy hledat alternativní zdroje a snažit se být závislé pokud možno jen na sobě samém.

Baterie od Polar Night Energy

Ruku v ruce se všemi větrnými či slunečními elektrárnami však jdou baterie, kam se může nespotřebovaná energie uložit, čímž pro změnu narážíme na klimatickou či enviromentální otázku s ohledem na materiály a způsob výroby potřebných článků. Společnost Polar Night Energy nicméně přišla s možností, jak energii uchovávat ekologicky a po dobu mnoha měsíců. O vše se postará písek.

Ano, nespotřebovaná sezónní energie se přemění na teplo, kterým se ohřeje písek v zásobníku. V podstatě mluvíme o 7metrové baterii se 110 tunami písku, která dokáže pojmout až 8 MWh energie přeměněné na teplo a následně ji o výkonu přibližně 220 kilowattů vydávat. Nejefektivnějším způsobem, který se testuje v centrále společnosti ve finském městě Kankaanpää, je použít ji pro vytápění, případně ohřev vody na vodní páru, která následně může pohánět turbínu.

Funkční a levná baterie ve Finsku

Druhá varianta samozřejmě není tak účinná, jako jednoduchý průchod studeného vzduchu ve spirálovitém potrubí kolem zahřátého zásobníku, ale tato možnost tady je. Přesto ve Finsku používají pískovou baterii právě pro ohřev vzduchu a následné vytápění budov, což je zajímavá a hlavně funkční myšlenka. Písek lze totiž ohřívat na mnohem vyšší teplotu nežli třeba vodu ve stejném objemu, i když je zase z druhé strany nutné myslet na to, z jakého materiálu je vyroben plášť „baterie“. Přesto se jeví písková baterie jako levná alternativa a součást plánu, jak uložit každý watt čisté energie a umět ji účinně využít.

Zdroj: IFL Science

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom