20. března 2023 11:00

Smrti Jana Nepomuckého předcházelo královo drastické mučení. Pálili ho i pochodněmi

Jan Nepomucký je jedním z nejznámějších Čechů vůbec. Jeho sochy stojí na více než 7 000 mostech Evropy. Za patrona a opatrovatele ho považují třeba i Benátští gondoliéři. Jeho spojení s vodou však tkví v tom, že ho z ní vylovili mrtvého poté, co se jeho tělo pokoušel „odklidit“ tehdejší panovník.

Je sice teprve devět večer, na březnovou Prahu ale už dávno padla noc. Několika mužům, kteří tiše nesou k okraji rozestavěného Karlovu mostu na pohled těžký, velký pytel, tma naprosto vyhovuje. S heknutím svůj náklad shodí do vody a hledí co nejrychleji místo činu opustit. Tehdy si ještě drží naději, že zločin zůstane utajený. Netuší, že už za necelý měsíc, přesněji 17. dubna roku 1393, rybáři ve Vltavě objeví bezvládné tělo. A už vůbec nevědí, že si ještě o 630 let později budou lidé vyprávět legendu o pěti hvězdách, které se okolo hlavy mrtvého muže objevily, jakmile jej vyzvedli z vody.

Ve špatný čas na špatném místě?

Německy Pomuk, česky Nepomuk – to je nejen rodiště dnes už slavného českého světce, ale taky důvod zmatku v jeho příjmeních. Ale ať už mluvíte o Janu z Pomuka nebo Janu Nepomuckém, pořád jde o muže, který se v tomhle koutku země nedaleko Plzně narodil někdy mezi lety 1340 a 1350. O jeho životě se toho moc s jistotou neví. Byl vzdělaný, pracoval třeba jako notář, písař, studoval i církevní právo a nakonec to byla právě církev, kde udělal kariéru. Během života to dotáhl až na post generálního vikáře pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna.

Přečtěte si také: Svatý Jiří v legendě porazil draka pohanství. Jeho bolestivou smrt si odpůrci vychutnali

Doba, ve které úřad zastával, byla ale extrémně vyhrocená. Velké schizma ještě prohloubilo už tak nepřátelské vztahy mezi arcibiskupem a panovníkem. A na schůzce na Pražském hradě ráno 20. března 1393 se naplno projevilo, že má král Václav IV. Jana z Jenštejna zkrátka už dost.

Pohádali se a Václav IV., údajně dokonce opilý, rozkázal svým vojákům, aby se arcibiskupa chopili. Jan z Jenštejna tehdy těsně unikl, ale čtyři muži, kteří jej na Pražský hrad doprovodili, už nikoliv. A to byla chvíle, kdy si Jan Nepomucký začal tahat krátkou slámku. Byl totiž nejen mezi těmito čtyřmi muži, ale také jedním ze dvou, které se král rozhodl vyslýchat.

Strašlivé mučení jeho tělo nezvládlo

Asi nemusíme vysvětlovat, že výslech se ve středověku rovnal nelidskému mučení. Janovi svázali ruce za zády a vytáhli ho za ně ke stropu. Pak ho pálili pochodněmi, nasadili mu palečnice… a existuje podezření, že se tehdy na násilí podílel i král samotný.

A co bylo předmětem výslechu? Podle Hájkovy kroniky nechtěl Jan Nepomucký králi prozradit detaily zpovědi jeho manželky. Historici se ale kloní spíš k politickým intrikám týkajícím se toho, kdo získá moc nad opatstvím v Kladrubech – panovník kvůli Janovu zásahu nestihl uvolněné místo opata obsadit svým člověkem.

Mohlo by vás zajímat: GLOSA: Valentýn není jen kýč. Svátek lásky souvisí už s dcerou Karla IV. i s Hamletem

Tak či tak, Jan Nepomucký během výslechu zemřel a je možné, že král zpanikařil, proto se rozhodl těla zbavit. Poté, co bylo mučením znetvořené tělo objeveno, ho řádně pohřbili a i tenhle incident nakonec hrál roli, když byl Václav IV. z římského trůnu sesazen.

Zdroj: Vít Vlnas: Jan Nepomucký – česká legenda

Sledujte Utajené příběhy českých dějin právě teď:

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom