28. listopadu 2022 06:00

Jurský park nám lhal. Tyranosaurus byl zřejmě mnohem větší, než se dosud předpokládalo

Výzkum pravěkého světa nikdy nekončí a vědci stále přicházejí s novými zjištěními. Tentokrát se zaměřili na nejznámějšího dinosaura světa a zjištění jsou dost překvapivá.

Třebaže nám paleontologie dává na první pohled poměrně dost informací o tom, jak pravěký život zhruba vypadal, je nutné mít na paměti, že ve skutečnosti nevíme zdaleka vše. Vzorků, které paleontologové objevují, je mnohem méně, než potřebují, a nějaký komplexní obraz toho, jak si vlastně dinosauři v prehistorických dobách žili, se neustále mění.

Ještě větší zvíře, než jsme doufali

Nové informace stále narušují naše dosavadní představy, především co se týče vzhledu dinosaurů. Momentálně to například vypadá, že slavný Tyrannosaurus rex byl zřejmě o dost větší monstrum, než jaké jsme viděli v Jurském parku. Vyplývá to z výzkumu paleontologů Jordana Mallona a Davida Honeho, kteří výsledky své práce prezentovali na konferenci Společnosti paleontologie obratlovců v Torontu.

Nejstatnějším „známým“ tyranosaurem je exemplář nazývaný Scotty, který mohl za svého života vážit 8,878 tuny. Vědci se ale ve svém výzkumu dobrali o něco většího čísla. Pracovali na základě ustanovených odhadů tehdejší populace a stanovené průměrné délky života. Zároveň paleontologové zvažovali velikost těla na základě pohlavní dvojtvárnosti a výsledkem je tyranosaurus až o 70 % větší, než jsme si mysleli. Vážit by takový obr měl až 15 000 kg.

Máme málo kostí

Podle dalších výpočtů však mohli tyranosauři dosáhnout ještě větší velikosti a váhy až 24 000 kg. Tuto variantu ale sami vědci zavrhli, protože ostatky tak velkého dinosaura už by musely být nalezeny. Výsledky tohoto výzkumu, jakkoli ohromující, budou asi ještě nějakou dobu stále hypotézou, protože jde jen o teoretický výpočet bez konkrétního důkazu.

Ostatně kredibilita samotného výzkumu je ohrožena hlavně tím, že paleontologům chybí dostatek vzorků zkamenělin. Odhaduje se, že právě tyranosaurů žilo na Zemi až 2,5 miliardy, zkamenělých ostatků se ale dosud našlo pouhých 32. Výzkum bez konkrétních důkazů nám tak ze všeho nejvíc připomíná, že o dinosaurech toho víme stále velmi málo.

Zdroj: Live Science

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom