14. ledna 2020 08:59

Existoval trpasličí Tyranosaurus rex? Konečně máme jasno

Vědci rozlouskli dvě desetiletí řešenou záhadu kolem nanosaura.

Američtí paleontologové rozluštili na začátku roku 2020 problém, který vědu trápil dvě desítky let. Zjistili, že záhadné kosti nepatřily trpasličímu druhu tyranosasaura – ale jeho mláďatům.

Na přelomu tisíciletí objevili paleontologové v Montaně dvě tyranosauří kostry, které vypadaly úplně obyčejně. Až na jednu věc: měřily jen šest metrů. To sice může vypadat jako pořádný obr, jenže ostatní kosti těchto pravěkých obrů jsou mnohem větší a měří kolem dvanácti metrů.

Vědci stáli před oříškem, k jehož rozlousknutí jim chybělo to správné vědecké kladivo. Nebyli schopni zjistit, zda se jedná o mladé tyranosaury, respektive dospívající predátory, anebo zda by nemohlo jít o nějaký doposud neznámý poddruh trpasličího tyranosaura.

Řada respektovaných vědců se přikláněla k druhé možnosti; vypadala logicky – ostatně i dnes známe řadu příkladů, kdy má některý druh zvířete ve specifickém prostředí výrazně menší rozměry. Typickým příkladem jsou trpasličí sloni z afrických pralesů.

Nanosaurus vs. „Jeden z milionu“

Vědci si dokonce vymysleli pro hypotetickou trpasličí verzi tyranosaura jméno – dostal přiléhavé pojmenování nanosaurus. Kostry mladých tyranosaurů v podstatě neexistují, takže nebylo s čím srovnávat. Pro vědce je i neexistence takových kostí velmi zajímavá: naznačuje to, že tito tvorové vlastně příliš často neumírali mladí – což zase naznačuje, že se o ně jejich rodiče mohli starat.

Až roku 2018 byla objevena kostra, která pomohla lépe pochopit, co dělá tyranosauří mládě tyranosauřím mládětem. Když ji vědci našli, dostala jméno „Jeden z milionu“, aby tak ještě lépe vynikla její unikátnost.

Právě některé znaky na růstu kostí jasně prokázaly, že žádný nanosaurus neexistoval a obě výše popsané kostry patřily dospívajícím tyranosaurům. Vědci spočítali, že tyranosauři měli v době smrti 13 respektive 15 let – a dospělosti se tito dinosauři dočkali až kolem dvacítky. Dožívali se přitom více než 30 let. Ze studia těchto kostí také vyplývá, že právě mezi 15–20 rokem procházeli tyranosauři velmi bouřlivým vývojem, kdy se za tuto relativně krátkou dobu zvětšili asi na dvojnásobek původní velikosti.

Proč se to dělo a jak tento mechanismus fungoval, zatím není známé. Paleontologové ale doufají, že ho dalším studiem kostí ještě lépe pochopí...

Text: Martin Kolář

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský