Objev prastrýce tyranosaura mění pohled na obávané predátory. Co víme o králi násilí?
Zrození Severní Ameriky 2 – Lythronax
Paleontologové učinili před několika lety na území Ameriky nevídaný objev. Našla se tam totiž fosilie dosud neznámého dinosaura, kterého vědci pojmenovali Lythronax, což znamená král násilí. Lythronax svou lebkou nápadně připomínal masožravého a známějšího T-Rexe. Pouze s tím rozdílem, že nově objevený dinosaurus byl ve skutečnosti přibližně o 10 milionů let starší.
Lythronax žil v době asi před 79–80 miliony lety na území dnešního Utahu, dospělí jedinci dosahovali neuvěřitelné délky 7,3 metru a čelist měli posetou ostrými zuby, kterými svou kořist doslova roztrhali na kusy. Části lebek byly objeveny v rozlehlé divočině přírodní rezervace Grand Staircase-Escalante a podle studie paleontologa Marka Loewena a jeho týmu žil tento dinosaurus ještě dávno před známějším Tyrannosaurem Rexem. Navzdory obrovským rozdílům v čase i lokalitě, ve které tito dva pravěcí tvorové žili, však vykazují až neuvěřitelné podobnosti.
Lythronax měl jako jeden z mála masožravých dinosaurů možnost binokulárního vidění Zdroj: Wikimedia Commons
Lythronax měl jako jeden z mála masožravých dinosaurů možnost binokulárního vidění Zdroj: Wikimedia Commons
Binokulární vidění
Jejich masivní lebka se směrem dozadu rozšiřovala, což těmto zabijákům poskytovalo lepší prostor pro silné čelistní svaly. Jak můžete vidět v dokumentu Zrození Severní Ameriky na Prima ZOOM, zuby byly de facto stejně ostré jako naše steakové nože. Další výhodu měli tito dinosauři v umístění očí. Díky tomu, že byly na straně a dostatečně daleko, měli tito tvorové jako jedni z mála masožravých dinosaurů možnost binokulárního vidění. To jim umožňovalo perfektně lokalizovat svou kořist.
Prastrýc tyranosaura
Podle spoluautora studie, paleontologa Randalla Irmise, byl Lythronax pro tyranosaura spíše „prastrýcem“ než předkem. Loewen dále upřesňuje, že tyranosaurus i Lythronax měli společného předka, linie obou predátorů se však postupně oddělily. Právě podobnosti mezi oběma dinosaury vedou vědce k domněnkám, že nás v budoucnu čekají objevy dalších tyranosaurů, kteří budou vykazovat více odlišností. Lythronax se totiž zdá být relativně pozdním T-Rexovým příbuzným.
Zdroj: PLoS One