24. ledna 2023 12:30

Zemřela nejstarší osoba světa. Pracovala do 108 let a jedné sladkosti nikdy neodolala

Pro francouzskou jeptišku nešlo o jediný rekord spojený s její dlouhověkostí. Novinové titulky plnila už v roce 2021.

Francouzská jeptiška Lucile Randonová, kterou jste možná znali prostě jako „sestru André“, byla považovaná za nejstarší osobu na planetě od dubna 2022. Tehdy zemřela 119letá Japonka Kane Tanaková. Lucile se narodila ve francouzském Alès v době, kdy za sebou Tour de France měla jen jediný ročník: 11. února roku 1904. V den její smrti jí bylo přesně 118 let a 340 dní.

Sklenka vína denně, čokoláda a práce

Narodila se jako protestantka, ale konvertovala ke katolíkům. Jeptiškou se stala ve čtyřiceti a od té doby se starala o raněné (končila druhá světová válka) a nemocné. Život dožila v domově seniorů, i tam se ale i přes své vlastní zdravotní problémy starala o místní svěřence, ačkoli byla v mnoha případech o dost starší než oni.

„Lidé říkají, že práce zabíjí, u mě to bylo naopak,“ nechala se slyšet v jednom z mnoha rozhovorů. „Pracovala jsem do svých 108 let!“ Ke konci života byla slepá a odkázaná na kolečkové křeslo, svou oblíbenou čokoládu a denní sklenku dobrého vína si ale dopřávala i tak.

Její jméno vám nicméně může být povědomé i díky jinému rekordu spojenému s věkem, který dost možná už nikdo nepřekoná. V roce 2021 totiž prodělala Covid-19, a stala se nejstarším člověkem, který se z něj kdy zotavil. V domově důchodců, kde bydlela, tehdy virus nakazil 81 z 88 rezidentů a deset jich zabil, ale sestra André měla štěstí. Nemoc u ní probíhala úplně bez příznaků.

Zdroj: BBC

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom