4. ledna 2022 14:00

Nejstarší žena světa přežila světové války i španělskou chřipku. Co dodnes pije?

Japonská rodačka Kane Tanakaová zažila nejen války a pandemii, ale i téměř 50 olympijských her.

Pokud jste se od roku 2019 podívali do Guinessovy knihy rekordů, našli jste u položky nejstarší ženy světa jméno Kane Tanakaové. Japonská rodačka se narodila již 2. ledna 1903 a letos tedy oslavila neuvěřitelné 119. narozeniny. Navzdory jejímu vysokému věku se však stále jedná o čipernou paní, která má radost ze života a hledí do budoucnosti. „Nevzpomínám si, že by někdy příliš mluvila o minulosti. Je velmi přímá a užívá si každý moment,“ řekl pravnuk paní Tanakaové pro CNN.

Přežila války i španělskou chřipku

Tanakaová se narodila na jihu ostrova Kjúšú jako třetí dcera a celkem sedmé dítě v rodině. Provdala se již v 19 letech, když si vzala svého bratrance Hideo Tanaku, se kterým měla následně dva syny a dvě dcery. Třetí dceru se rozhodli dokonce adoptovat. S dětmi však velké štěstí nikdy neměla, neboť všechny tři dcery bohužel předčasně zemřely. Ta nejstarší krátce po porodu, druhá v jednom roce a adoptivní pouze ve 23 letech v důsledku nemoci.

Rodinu samozřejmě zasáhla i druhá světová válka, do které manžel musel narukovat a ve které byl jeden ze synů zajat a držen na Sibiři až do roku 1947. Sama Tanakaová přežila neuvěřitelné množství významných historických událostí. Kromě obou světových konfliktů zažila i období španělské chřipky, 49 zimních a letních olympijských her, atentát na Kennedyho, války ve Vietnamu, Koreji, Iráku či Afghánistánu.

Pokorná milovnice Coca-Coly

Sama však zůstala velmi pokorná, k čemuž napomohlo i její poválečné konvertování ke křesťanství pod vedením pastorů umístěných v Japonsku americkou armádou. Se svým chotěm před i po válce pracovala v malém krámku s fazolovými kašemi a nudlemi udon. Vydržela zde až do svého důchodu, který zahájila ve svých 63 letech. S manželem Hideem, který zemřel v roce 1993 ve věku 90 let, prožila dlouhý a spokojený život. Ve společném svazku nakonec strávili 71 let.

Od roku 2018 je Tanakaová umístěná do pečovatelského domu, kde je pod dohledem zdravotních sester. Podle loňských výsledků však její zdraví zůstává pevné, což potvrzují i letošní fotky, které pořídila její pravnučka Junko Tanakaová. Ta rovněž vyfotila dvě lahve od Coca-Coly, které společnost 119leté stařence zaslala jako symbol uznání. Tanakaová je totiž velkou fanynkou popíjení tohoto slazeného nápoje a podle její pravnučky ho má i ve svém požehnaném věku stále v oblibě a čas od času si ho neodpustí. Na etiketě lahví je uvedeno její jméno i nádherný věk. Tanakaová měla být poctěna i nesením olympijské pochodně pro loňské hry v Tokiu. Kvůli obavám z nákazy covidem-19 ale požádala o náhradníka.

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom