29. srpna 2023 12:53

Jediného muže pokousal žralok, jedovatý had a medvěd. Něco takového je prakticky nemožné

Tři nebezpečná zvířata, jejichž útoky nejsou příliš pravděpodobné. Americký mladík však vyzkoušel téměř vše, co vás napadne, a přežil útok hada, medvěda i žraloka. Jak je pravděpodobné, že se něco takového stane?

Tahle v zásadě nicneříkající čísla máme rádi. Oblíbené je počítání pravděpodobnosti, s jakou do vás udeří blesk, což se pohybuje v řádu několika milionů ku jedné. Takto bychom mohli pokračovat, ale dnes chceme představit jeden vskutku obskurní příběh, u něhož počítání pravděpodobnosti opravdu nestačí.

Had, medvěd, žralok a pravděpodobnost

Dnes dvacetiletý Dylan McWilliams byl v roce 2015 na túře v americkém Utahu, kde ho kousl chřestýš. Šance na takový útok jsou v dané oblasti zhruba 37 500 ku jedné. Přestože se muž po uštknutí necítil dobře několik dní, vyhodnotil, že v kousnutí bylo poměrně málo jedu a ani nešel do nemocnice.

V roce 2017 si McWilliams zase vyrazil na trek po americké a kanadské přírodě. Během výletu v Coloradu ho ve spánku kousl do hlavy medvěd, zjevně s cílem ho sežrat. Rychle reagující muž však zvíře odehnal tak, že ho píchl do oka. Strážci chráněné oblasti zvíře vystopovali a nakonec zabili, zřejmě totiž nemělo v oblasti co dělat a jiné řešení se nenaskýtalo. Krvající McWilliams nakonec prodělal devět stehů na zadní části hlavy, ale útok divoké šelmy (konkrétně se jednalo o medvěda baribala) přežil. Pravděpodobnost incidentu – 2 miliony ku jedné.

Trojici zážitků završil McWilliams na jaře roku 2018, když byl surfovat na Havaji. Zjevil se pod ním žralok tygří, který ho trochu kousl do nohy. Nezdolný McWilliams ho několikrát kopl a následně se mu podařilo dostat ke břehu. Rána si vyžádala sedm stehů. Šance na útok žraloka je v havajských vodách více než jedenáct milionů ku jedné (a tedy více než onen zmíněný blesk), rozhodně se tedy nejedná o nic běžného.

Štěstí v neštěstí

Během tří let tak McWilliams přežil tři velmi vzácné útoky, jejichž celková pravděpodobnost je – a teď se podržte – 893 biliard ku jedné. To se už pohybujeme v číslech, která si ani nedokážeme představit, a tak by za jiných okolností stačilo zůstat u toho, že tohle se prostě nemůže stát. Jak je ale vidno, nic není nemožné. Za zmínku stojí i to, že vzácnost incidentů se postupně zvyšuje, od těch běžnějších se tedy McWilliams propracovává k raritnějším úrazům. Sám si je vysvětluje pouze tak, že byl ve špatný čas na špatném místě, a od dalších cest ho tyto zážitky nijak neodrazují. Doufejme, že už si (ne)štěstí vybral a divá zvěř mu dá pokoj…

Zdroj: BBC / People / Jimmy Kimmel Live / National Geographic

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom