28. srpna 2023 16:23

Nejpodivnější žralok světa uloví i ledního medvěda. Jeho maso je jedovaté a zuby fungují jako motorová pila

Žraloci fascinují lidstvo nejen svým vzezřením, ale i chováním. Tím nejpodivnějším je pak z mnoha důvodů žralok malohlavý.

Žralok malohlavý, kterého známe také pod názvem žralok grónský, je opravdu extrémně zajímavý tvor. Prakticky každá stránka jeho života je totiž výjimečná.

1) Žije nesmírně dlouho

Podle odhadů vědců se tito žraloci dožívají běžně 200 let. Odhaduje se to podle velikosti zubů, které jim po celý život dorůstají.

2) Je zcela záhadný

První fotografie z jeho přirozeného prostředí byla pořízena až roku 1995; první video pochází dokonce až z roku 2003.

3) Miluje led

Většina žraloků miluje teplou vodu. Žraloci malohlaví jsou jediným druhem, který dokáže žít v arkticky chladném moři. Jejich oblíbená teplota je −1 stupeň Celsia. V létě proto raději klesají do hlubin, kde je větší chladno. Vědci pak už nemají vůbec šanci se k nim dostat…

4) Potápí se hodně hluboko

Běžně se potápějí do hloubek kolem 2 000 metrů. Rekordní hloubka, kde byli pozorováni, je 2 200 metrů. Podle toho, jak pohodově tam odpočívali, se zdá, že v jejich schopnostech jsou ještě větší hranice.

5) Jsou slepí

Sice se rodí s normálníma očima, ale velmi často o ně během života přijdou. Může za to parazit jménem Ommatokoita elongata, který právě oči žraloků napadá; má ho 90 procent těchto arktických žraloků. Tento korýš oči doslova vyžere. Naštěstí v hlubinách, kde žraloci normálně žijí, skoro žádné světlo stejně není – a tak o nic moc nepřicházejí.

6) Jsou to obři

Jde o jeden z největších druhů žraloků vůbec. Největší exempláře měřily 6,5 metru a vážily přes 1,2 tuny!

7) Žerou všechno – i lidi

Biologové objevili před pár lety žraloka grónského, který se dusil losem. Vzhledem k tomu, že losi se docela často odváží do oceánu, je pravděpodobné, že žralok půltunového paroháče ulovil. Podle všeho útočí i na lidi – je doložen jeden případ, kdy v žaludku tohoto žraloka byla objevena lidská noha. Jindy tam biologové našli kusy ledních medvědů, koní nebo celého soba. Nejčastěji však zřejmě loví tuleně.

8) Jejich zuby jsou smrtící

Jak už jsme psali v prvním bodu – zuby těchto žraloků dorůstají po celý život. Fungují jako motorová pila: když žralok dostane do čelistí kořist a zamává hlavou, zuby odříznou hladce prakticky cokoliv.

9) Mají jedovaté maso

Maso žraloků malohlavých je silně jedovaté. Obsahuje enzymy, které jim pomáhají vyrovnávat se se změnou tlaku při vynořování a potápění. Podle grónských kronik je maso toxické tolik, že může způsobit i smrt člověka. První osadníci se ho tedy museli naučit připravovat tak, aby se jedů v něm zbavili. Recept zní: maso zahrabat na 12 dní do země a pak několik měsíců sušit. Výsledná pochoutka se nazývá „hákarl“.

10) Jsou to nejpomalejší lovci

Lidé z Grónska těmto dravcům říkají také „ospalí žraloci“. Opravdu jde o jedny z nejpomaleji se pohybujících žraloků světa. Jejich průměrná rychlost se pohybuje kolem 0,3 metrů za sekundu. Dokážou však na krátký čas zrychlit, když se vrhají na kořist.

Zdroj: National Geographic / NOAA / Oceanwide Expeditions

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom