17. února 2023 10:00

Muž spolykal 40 000 pilulek extáze. Reakci jeho mozku nechápou ani vědci

Pokud je extáze takzvaně čistá, je ohledně svých dlouhodobých dopadů na lidský mozek a tělo podle odborníků jednou z nejbezpečnějších lehkých drog. Tenhle muž ale často bral i víc než 25 tabletek denně a takhle to s ním dopadlo.

Možná vás to překvapí, ale vědecké výzkumy – co se drog týče – nejdou úplně ruku v ruce s tím, jak drogy běžně rozdělujeme. Některé z těch legálních, třeba tabák, jsou podle kritérií zveřejněných ve známém odborném časopise Lancet jen o něco méně škodlivé než heroin. Alkohol dokonce heroin překonal, protože přímo poškozuje buňky a vyvolává fyzickou závislost. Jsou ale také drogy, které na žebříčku škodlivosti zabírají spodní příčky. Jednou z nich je právě extáze. Jak ale ukázal případ z Anglie, brát těchto večírkových pilulek přes dvacet denně po mnoho let opravdu není dobrá strategie.

Bezprecedentní případ

Dnes už sedmatřicetiletý pacient, o němž kvůli zachování anonymity vědci ve své zprávě píší prostě jako o panu A, se týmu lékařů v londýnské fakultní nemocnici svěřil, že extázi užíval celkem devět roků. Během prvních dvou let ji bral jen o víkendech a odhadl, že to vždy bylo celkem okolo pěti pilulek.

V následujících třech letech ji už ale polykal třikrát až čtyřikrát denně a poslední čtyři roky z celkem devíti let své extatické jízdy si každý den dopřál zhruba 25 dávek denně. To je dohromady okolo 40 tisíc pilulek za necelé desetiletí. Jde o naprosto extrémní, bezprecedentní případ. Lékaři něco takového neměli ještě nikdy možnost zkoumat. Předchozí rekordní uživatel si vzal během celého svého života o 38 tisíc pilulek méně než pan A mezi 21. a 30. rokem svého života.

Jeho tělo samozřejmě nemohlo něco takového vydržet bez následků. Přestat extázi brát se rozhodl poté, co třikrát za sebou na různých večírcích zkolaboval. Abstinenční příznaky byly samozřejmě brutální, mnohé problémy se s ním ale táhly celé měsíce. „Cítil se, jako kdyby byl pod vlivem extáze dál. Zažil několik epizod, během nichž se u něj objevilo takzvané tunelové vidění,“ popisuje tým ošetřujících lékařů a výzkumníků ve zprávě. „Nakonec se u něj objevily závažné panické záchvaty, opakující se úzkostné stavy, deprese, tuhly mu svaly (zejména na šíji a v čelisti), měl halucinace a paranoidní představy.“

Nejhorší byla ale daň, kterou si extáze vybrala na jeho paměti, soustředění a schopnosti udržet pozornost. A ačkoli například paměť se panu A povedlo zlepšit s pomocí kompenzačních strategií používaných u lidí s poškozením mozku, lékaři věří, že další postižení se ani navzdory dlouhodobé abstinenci zvrátit nepodaří.

Záhadný příznak

Případ odborníky hodně naučil. Například se jim podařilo stanovit příznaky, jež mohou být v mnohem mírnější formě přítomné i u dalších lidí, kteří extázi často užívají a doteď je s drogou nikdo nespojoval. Jednu věc ale nijak vysvětlit a pochopit nedokázali a mechanismus jejího vzniku zůstává záhadou. Je to ono tunelové vidění, na jehož epizody si pan A stěžoval. To je příznak, jenž je mezi abstinenčními příznaky extáze vyloženě unikátní.

Zdroj: Research Gate

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom