26. září 2023 11:49

Ryby začínají být závislé na pervitinu a kokainu. Češi zjistili, co se s nimi děje

Ryby v městském prostředí si nechtěně užívají drogový rauš. Hrozí jim kvůli tomu úhyn, protože efekty drog jsou podobné jako u lidí.

Vědecká studie publikovaná v Science of the Total Environment udává, že britská Temže v sobě obsahuje tolik kokainu, že kriticky ohrožení úhoři trpí hyperaktivitou. Zároveň má populární droga negativní vliv na kvalitu jejich kosterního svalstva. Podle vědců může mít i malé množství kokainu ve vodě vliv na přežití druhu v dané lokalitě, a dokonce může mít dopad na rozmnožování druhu tisíce kilometrů daleko. „Zdrogované ryby“ totiž mají problém s migrační cestou do volného oceánu, kam odplouvají za reprodukcí.

Čtěte také: Žraloci na kokainu sužují Ameriku. Jsou nesmírně agresivní a závislí na drogách pašeráků

Londýnská metropole má podle srovnání ve svých odpadních vodách největší množství kokainu ze všech evropských hlavních měst, přičemž se množství v Temži zvedá po přívalových deštích, kdy filtry a čističky nestíhají drogy obsažené v moči uživatelů zachytit. Kokain se tak následně dostane do řečiště.

Pstruzi na pervitinu

Pstruzi pohybující se v prostředí kontaminovaném pervitinem si zase podobně jako člověk vytvoří závislost a začnou prostředí s obsahem návykové látky vyhledávat. Pokus, který učinili čeští vědci a jehož výsledky publikovali v odborném magazínu Journal of Experimental Biology, ukázal, že jsou-li pstruzi dáni do kádě s vodou, v níž je dávka metamfetaminu, a následně přemístěni do čisté vody, preferují vodu kontaminovanou. Ryby následně pod vlivem návykové látky snížily pohybovou aktivitu i zájem o potravu.

NOVÝ SERIÁL BANÁNI SLEDUJTE OD 18. ŘÍJNA NA PRIMA+.

Pstruh je dravec, takže pro úspěšný lov musí být rychlý a obratný, což „zdrogovaný“ jedinec není. Zároveň se mu snižují i únikové reakce, což jej přímo ohrožuje na životě. Pokud se tedy podíl drog ve vodě nezmění, může mít dalekosáhlé důsledky na rybí druhy. A to potenciálně i v Česku, kde se počet uživatelů drog za posledních deset let navýšil o čtvrtinu. „Vyvolávání drogové závislosti u divokých ryb by mohlo představovat další příklad neočekávaného tlaku na druhy žijící v městském prostředí,“ řekl vedoucí studie Pavel Horký.

Zdroj: Science of the Total Environment / Journal of Experimental Biology

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom