1. listopadu 2022 12:21

Ďáblova bible: Největší kniha světa je spojována s temnými silami. Čechům ji ukradli Švédové

99 děsivých míst (3) - Codex Gigas

Největší kniha na světě, Codex gigas, vznikla na českém území. Podle legendy se tak stalo za jedinou noc s pomocí temných sil samotného ďábla.

Codex gigas – neboli Obrovská kniha – je největší rukopisná kniha na světě. Sepsána byla pravděpodobně počátkem 13. století a nese nemalou ambici – obsáhnout veškeré vědění světa. Masivní, 92 centimetrů vysoká kniha, která je svázaná v dřevěných deskách potažených světlou kůží, obsahuje celou Bibli, spisy Josepha Flavia s názvem Židovské starožitnosti a Židovská válka, encyklopedii Etymologie, Kosmovu kroniku českou, pár menších lékařských spisů a obranná zaklínadla. Zároveň se v knize nachází 50 cm dlouhé vyobrazení ďábla, které je dost netradiční.

Po čertech rychlé psaní

Legenda o vzniku podivně ambiciózní knihy začíná u mnicha z podlažického kláštera. Ten se v roce 1212 vydal s královskou výpravou Přemysla Otakara I. do Basileje, kde měl král převzít Zlatou bulu sicilskou. V Basileji se mnich seznámil s praktikujícím mágem Michaelem Scottem, jenž ho zasvětil do temných rituálů. Po návratu do Podlažic se o mnichově novém koníčku dozvěděl opat a mnichovi tak hrozilo zazdění zaživa. Aby se trestu vyhnul, slíbil, že za jednu noc napíše největší knihu obsahující všechny vědomosti světa.

O půlnoci bylo mnichovi jasné, že své schopnosti přecenil a přivolal si pomoc – samotného ďábla. Ten knihu v požadovaném čase dopsal, výměnou za mnichovu duši a podobiznu v knize. Přestože o knize kolovala tato legenda, byla v minulosti předmětem studia různých učenců a nikdy nebyla šetřena inkvizicí. Stejně tak je zvláštní, že by se mnich vyhnul trestu za spolky s ďáblem díky jednoznačnému důkazu, že je s ním měl.

Přepadení Prahy a odcizení

Z českého území kniha každopádně zmizela v polovině 17. století na konci třicetileté války. Tehdy švédská armáda přepadla Prahu a ukořistila řadu pokladů včetně samotného rukopisu. Ten je uložen v Královské knihovně ve Stockholmu a dodnes nebyl navzdory žádostem Česka vydán zpět do našeho držení. V letech 2007–2008 byl alespoň zapůjčen a vystaven v pražském Klementinu.

Zdroj: Encyklopedie knihy / Kamil Boldan: Codex gigas - Ďáblova bible: tajemství největší knihy světa

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom