10. prosince 2022 06:00

Autentické záběry vúdú: Šaman se snaží prolomit krutou kletbu, muž má v sobě neuvěřitelné věci

Nevysvětlitelné záznamy I (1) - Drastická léčba vúdú

Populární a mnohými obávané náboženství vúdú je mírumilovnější, než si myslíme. To ale neznamená, že jeho praktikování nevyvolává děs. Jak ostatně ukazují autentické záběry práce šamana.

Tajemnem a různými stereotypy opředené náboženství vúdú má počátek v nechvalně proslulém rozvoji afrického otrokářství. Otroci dovážení do kolonie na ostrově Hispaniola totiž čelili krutému zacházení a často se uchylovali k útěku. Od roku 1697 se uprchlíci různých kmenů začali shromažďovat v horách, kde se skrývali před evropskými otrokáři. Uprchlíci zde vytvořili komunitu Maroonů a zatímco původně zachovávali původní africké tradice a víru, pestrá směs kmenů brzy vytvořila i komplexní kombinaci náboženství.

Složené náboženství

Uctívala se božstva různých afrických kmenů, svůj vliv ale měly i prvky indiánského náboženství a římského katolicismu. Nově vzniklé náboženství vúdú vycházelo z představy, že svět byl stvořen bohem zvaným Bondye, jehož jméno bylo složením francouzských slov Bon Dieu (Dobrý Bůh). Bondye podle představ vyznavačů náboženství stvořil svět, předal ho svým služebníkům zvaným lwa a stal se nedosažitelným pro obyčejného člověka.

Vyznavači vúdú se tak při své „komunikaci“ s vyššími sférami obraceli spíš na lwa, kteří byli ovlivněni katolickými svatými, například svatý Patrik se stal analogií pro lwa jménem Damballah. Pokud je vám toto jméno povědomé, vězte, že se jedná o božstvo, které oslovuje filmová vraždící panenka Chucky, když se chystá přenést svou duši do jiného těla, což přesně ilustruje způsob, jakým západní svět začal vúdú vnímat.

Boj pomocí stereotypů

Katolická církev i protestantští misionáři začali nové náboženství tvrdě potlačovat, přičemž všeobecný odpor k této kultuře se projevoval i různými bizarními stereotypy, mezi něž řadíme kanibalismus, tvorbu zombie a noční orgie. Přestože rituály vúdú zahrnují vesměs písně, modlitby a komunikaci s lwa, kteří skrze médium poskytují životní rady a duchovní útěchu, široce se vžila představa temného kultu plného oživlých mrtvol a koupání se v drůbeží krvi.

Vúdú se nicméně i přes odpor katolické církve udrželo a přežilo v haitské diaspoře. Můžeme ho tak najít například na Haiti, v Dominikánské republice či na Kubě. Tam vzniklo Vodu Dominicano a Vodu Cubano. Ty jsou samy o sobě další synkrezí, tedy spojením tradičního vúdú, spiritismu a náboženství Santería, což je opět spojení katolických prvků s kulty západoafrických etnik. Příklad fungování Vodu Cubano můžete vidět v seriálu Nevysvětlitelné záznamy na Prima Zoom. Způsob, jakým šaman tohoto směru zbavuje svého „pacienta“ Pabla Moreiru prokletí, není ovšem podívanou pro slabé povahy.

Zdroj: Encyclopedia Britannica / Mirror

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom