Stometrový pouštní obr zůstává záhadou. Je spojován s rituály i mimozemšťany

Přes sto metrů velký obr v chilské poušti fascinuje již tisíce let. Vzdávali jím naši předci hold bohům, nebo mimozemské civilizaci?

Ať už se jedná o Velkou čínskou zeď či egyptské pyramidy v Gíze, starověké civilizace mají na svědomí výtvory, které zdánlivě nejen odporují fyzikálním zákonům, ale i tehdejším technologiím a možnostem. Nejedná se však jen o pozoruhodné stavby, ale i o propracované prehistorické umění zasazené do krajiny přírody. Mezi zachovalé umělecké relikvie se řadí i jeden geoglyf v Chile, který vyčnívá nad všemi ostatními.

Příletová destinace pro mimozemšťany?

Ze země se však jeho výjimečnost ani rozlehlost, byť měří na délku 120 metrů, nedá dostatečně ocenit. Geoglyf v podobě největšího prehistorického antropomorfního obra na starověkém kopci Cerro Unitas lze vidět pouze shora. Stejně jako u ostatních maleb vytvořených na zemském povrchu se však záhadologové ani konspirační odborníci nedokážou shodnout, k čemu sloužily a kdo byl nebo co bylo předlohou.

Podle některých teorií by mohlo jít o ukazatele cesty pro mimozemskou civilizaci a starověké astronauty. Jak se můžete dozvědět v dokumentární sérii Vetřelci dávnověku 15. dubna ve 22:05 na Prima ZOOM, odborníci z řad mytologů i milovníci zvláštních jevů si myslí, že Chile je jakýmsi střediskem pro letecké trasy mimozemšťanů.

Sloužily snad záhadné geoglyfy jako signál pro mimozemskou kulturu, nebo měly symbolické a rituální účely? To se v brzké době asi jen tak nedozvíme. Jedna věc je ale jasná, obrazce v Chile či na planině Nazca v Peru jsou nesmírně impozantní na pohled.

Zdroj: NBC News

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom