14. března 2023 11:03

Výhrůžky vyhlazením a zhroucený Hácha. Jak Hitler zabral Československo?

Z pohledu mezinárodního a československého práva se jednalo o nelegální anexi naší republiky a porušení Mnichovské dohody, která byla uzavřena 30. září 1938, tedy o necelých 9 měsíců dříve, a jejímž podpisem získalo Německo území Sudet.

Pro nacistické Německo znamenala okupace jen další logický krok – Československo totiž bylo zemí bohatou nejen na zbrojní průmysl. Tímto krokem také současně říšský kancléř a diktátor nacistického Německa Adolf Hitler poslal světu jasnou zprávu – nic a nikdo mu nebude stát v cestě.

Čtěte také: 5 věcí, které nevíte o koncentračním táboře v Osvětimi: Proč byli nacisté tak spokojení s plynovými popravami?

V předvečer války

Do propuknutí 2. světové války zbývá ještě šest měsíců a Hitler si nemůže v rámci svého plánu na vytvoření třetí říše a ovládnutí světa dovolit žádnou chybu. I proto musí násilná okupace před zbytkem světa vypadat jako pacifikace, kterou si Češi sami přejí. Podněcováním německé menšiny vyvolává na našem území nepokoje a podporuje separatistické tendence Slovenska. Tyto činy přinesou první ovoce 14. března 1939, kdy slovenský vůdce Jozef Tiso vyhlašuje samostatnost Slovenského státu.

Třetí říše a její protektorát

Ještě ten den následuje ultimátum Maďarska o vyklizení Podkarpatské Rusi a výzva prezidentu Emilu Háchovi, aby co nejdříve vyrazil do Berlína na návštěvu k samotnému Hitlerovi. Hácha poslechne a již o několik málo hodin později mu Hitler oznamuje, že na našich hranicích stojí nacistická armáda. Hácha je nucen podepsat oficiální žádost o ochranu Čech a Moravy ze strany třetí říše. Na jednání je přítomen i Hermann Göring, který dá Háchovi na vybranou – buď podepíše, nebo německá armáda srovná Prahu se zemí. Prezident Hácha, jehož zdraví je vlivem politické i společenské situace podlomené, se zhroutí. Okamžitě je mu přivolána lékařská pomoc a Hácha po několika hodinách tuto „žádost o ochranu“ podepisuje. Teď už Hitlerovi nestojí nic v cestě.

Čtěte také: Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Je sychravé ráno, většina země je ještě pokryta sněhem a na naše území vstupuje nacistická armáda. Na ulicích se objevují plakáty, které oznamují, že moc v zemi přebírá třetí říše. Německé obyvatelstvo okupační vojska nadšeně vítá, Češi se však ve většině případů schovávají ve svých domovech. Po zabrání Sudet již vědí, čeho všeho jsou nacisté schopní, především si uvědomují, že český život pro ně nemá žádnou cenu. Sám Hitler se vydává do Prahy a úředním výnosem zde zřizuje protektorát Čechy a Morava. Je 15. března 1939 a začíná se psát jedna z nejtemnějších kapitol historie naší země. Kapitola, během které zemřelo v odboji přes 100 000 obyvatel a byla vyvražděna většina židovského obyvatelstva.

Zdroj: History Channel

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom