Hrdina, kolaborant i vrah. Protektorátní premiér Alois Eliáš byl pro nacisty unikátem

Ministerský předseda protektorátní vlády Alois Eliáš zůstává poměrně kontroverzní postavou a nepomohly mu ani moderní dějiny. Komunisté ho jednoznačně označili za kolaboranta a po změně režimu zase na povrch vyplula takzvaná chlebíčková aféra, během níž Eliáš s dalšími lidmi otrávil německého novináře.

Generál Alois Eliáš, válečný veterán a tehdy bývalý ministr dopravy, stál v dubnu 1939 před extrémně těžkým rozhodnutím. Nabídli mu funkci předsedy nové protektorátní vlády, a to znamenalo jen těžko představitelné dilema. „Vezmu-li to, oprátka mě nemine, nevezmu-li to, dostanou to lumpové,“ svěřil se Eliáš v rozhovoru jednomu ze svých přátel.

Nakonec se rozhodl, jak mu velelo svědomí. Než aby riskoval, že funkce připadne českým nacistům a kolaborantům, raději riskoval svůj vlastní život. Spolupracoval s domácím i zahraničním odbojem ochotněji než s okupační mocí a se svou vládou se snažil chránit české lidi i jejich majetek. Jeho předpověď se ale do puntíku vyplnila – nakonec skutečně skončil na popravišti.

Tlaky z obou stran

Snažit se vybalancovat požadavky odbojářů s tím, co si žádali okupanti, připomínalo chůzi po laně nad propastí a nespokojené nakonec beztak byly obě strany. Eliáše mělo gestapo v hledáčku prakticky od začátku, shromažďovalo proti němu důkazy už v roce 1939. Ačkoli se ale podílel i například na vzniku organizace Obrana národa, vaz mu v roce 1941 zlomilo až obrovské množství kurýrů a depeší s příslušníky v zahraničí uznávané exilové vlády prezidenta Beneše. A rovněž fakt, že v červenci 1940 zatkli Eliášova blízkého spolupracovníka z odboje, Otakara Klapku. Alois Eliáš v předtuše problémů tehdy zvažoval emigraci. Po obsazení Balkánu Němci se mu ale cesta ven nadobro uzavřela, a tak v zemi zůstal až do hořkého konce.

Gestapo si pro něj přišlo 27. září 1941, téhož dne, kdy byl s velkou pompou jmenován novým říšským protektorem Reinhard Heydrich. Eliášovo zatčení bylo spolu s vyhlášením stanného práva a zahájením série poprav součástí děsivého entrée nového protektora.

Zpočátku to nicméně vypadalo, že i přes své zatčení, obvinění a odsouzení k smrti zůstane Eliáš čestným vězněm, přestože výslechy, které musel podstoupit, byly brutální. Vykonání rozsudku nacisté odložili a Eliáš i během svého pobytu v pankrácké věznici prostřednictvím motáků udržoval kontakt s blízkými spolupracovníky. Tehdy se poprvé objevilo obvinění, že Eliáš měl co dočinění s cílenou otravou několika proněmeckých novinářů tyfem, tuberkulózou a botulotoxinem vstříknutých do chlebíčků. Jeden z nich dokonce na následky zemřel. Eliášovu roli v takzvané Chlebíčkové aféře potvrdili ale až historici, a to o 65 let později.

Pohřeb až v novém tisíciletí

Jenže po operaci Anthropoid a Heydrichově smrti Hitlerův vztek prosvištěl okupovaným protektorátem a všude padaly hlavy. Vyhlazení Lidic bylo jen jedním z mnoha krutých činů strašlivé pomsty, jež stála život i Aloise Eliáše. 19. června 1942, pouhopouhý den poté, co v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje zahynuli Gabčík s Kubišem, Eliáše v doprovodu ředitele pankrácké věznice převezli na Kobyliskou střelnici a postavili před popravčí četu. Pásku přes oči si odmítl nechat nasadit a podíval se smrti do očí, než ho provrtalo několik kulek. Byl jediným premiérem okupované země, kterého kdy nacisté popravili.

KVÍZ: Otestujte znalosti z atentátu na Reinharda Heydricha

1 10 Kterým samopalem chtěl Jozef Gabčík zastřelit Reinharda Heydricha, než se mu zbraň zasekla?

2 10 V kolik hodin přiskočil Jozef Gabčík k Heydrichovu vozidlu s úmyslem zaútočit?

3 10 Jak se jmenoval zrádce výsadku Anthropoid?

4 10 Na křižovatce kterých ulic atentát proběhl?

5 10 Jak se jmenovaly děti Reinharda Heydricha?

6 10 Jakým vozem se Heydrich osudného dne rozhodl jet?

7 10 Proč profesor Josef Hohlbaum nemohl Heydricha operovat?

8 10 Jaká byla gestapem vypsaná odměna za informace o atentátnících?

9 10 Do kterého kostela se měli parašutisté po atentátu podle plánu přesunout?

10 10 Který den definitivně zemřel Reinhard Heydrich?

Máte % správných odpovědí.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není špatné, ale pořád je co zlepšovat.

Gratulujeme, máte velmi dobré znalosti.

Výborně, vaše znalosti jsou skvělé.

Urnu s jeho popelem však pohřbili se všemi poctami až v roce 2006. Protože se na něj po válce Češi dívali jako na hrdinu, komunisté z něj v roce 1948 udělali kolaboranta. Dokud byli u moci, šanci na důstojný pohřeb rozhodně neměl, což věděla i jeho manželka. Urnu s popelem proto uschovala a před svou smrtí předala rodinným známým, kteří ji několik let po revoluci předali Vojenskému historickému ústavu, který pohřeb vypravil.

Zdroj: Kolektiv autorů: Generál Alois Eliáš

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom