Sovětští vojáci v roce 1945 surově zabíjeli polské jeptišky, které se staraly o zraněné Němce

Další z tragických příběhů konce 2. světové války odhaluje brutální praktiky Rudé armády.

Polští archeologové našli kostry tří katolických jeptišek, po kterých pátrali celé měsíce. Stejně jako čtyři další řádové sestry, jejichž těla se našla už v červenci roku 2020, se sestry Rolanda, Gunhilda a Bona podle dostupných záznamů staly oběťmi sovětských vojáků a jejich vítězného poválečného plenění.

Čtěte také: Fascinující mapa ukazuje Evropu, v níž má vládnout věčný mír

Dobové záznamy tým archeologů dovedly na hřbitov ve městě Orneta. Aby ostatky odkryli, museli vědci nejdříve exhumovat těla pohřbená nad nimi. Že jsou pravděpodobně u cíle svého pátrání, jim napověděly náboženské artefakty, které se v hrobech našly. A rovněž části oblečení s řádem svaté Kateřiny, do nějž hledané jeptišky patřily.

Sověti si nebrali servítky

Rudá armáda vstoupila do Polska v roce 1944, když se ze země začali stahovat nacisté. Sovětský svaz tehdy využil ojedinělé šance a jeho vojáci se zaměřili hlavně na milice a náboženské osobnosti.

Věznili, deportovali a zabíjeli tedy jak polské vojáky, tak i duchovenstvo a civilisty. Vypalovali kláštery a církevní stavby, loupili či rabovali. K jeptiškám se pak chovali obzvlášť krutě, jelikož se staraly o zraněné, jimiž byly koncem války často i Němci.

Čtěte více: Masakr Ďatlovovy výpravy už není záhadou. Skupina šla smrti naproti

Smrt jeptišek nebyla ojedinělým incidentem

Jeptišky nalezené v Ornetě zemřely, když bránily své pacienty. Záznamy napovídají, že tvář jedné z nich byla v okamžiku smrti k nepoznání zmrzačená a oteklá. Jinou sestru zastřelili a další přišla o život po dlouhém boji s jedním z vojáků. Muž jí dokonce zaživa vypíchnul obě oči, vyřízl jazyk a pak ji šestnáctkrát bodl bajonetem.

Identitu zemřelých jeptišek ještě musejí archeologové ověřit pomocí testů DNA. Katolická církev už se však nechala slyšet, že se hodlá zasadit o jejich blahořečení.

Zdroj: INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom