Propaganda fašistů se zvrhla v obří trapas. Podívejte se, jak jim dav nastavil zrcadlo

Otevření největší továrny automobilky Fiat mělo být velkolepou událostí s italským vůdcem Mussolinim v hlavní roli. Ohromná ceremonie však skončila fraškou.

Italská automobilka nazvaná Fabbrica Italiana Automobili Torino, zkráceně Fiat, byla založena průmyslníkem Giovannim Agnellim v roce 1899 a brzy zastínila řadu jiných významných značek. Podnikatelský duch ambiciózního Itala zajistil, že už se v roce 1910 výrobní záběr strojírenského průmyslového podniku rozrostl mimo auta i o letecké motory, tramvaje, nákladní automobily či traktory.

Největší továrna v Evropě

Čtvrtou nejstarší automobilku na světě ovlivnil i fašistický režim v Itálii 30. let. Krátce poté, co se Mussolini dostal k moci, se Agnelli rozhodl opustit plány na mezinárodní expanzi a místo toho se začal soustředit na domácí trh a produkování nových designů pro užitková, městská vozidla pro „obyčejné“ lidi.

V rámci této změny začal Fiat vyrábět dva nové vozy, Tariffa Minima a Topolino, což byl předchůdce dnes již legendární pětistovky. Nejmenší sériově vyráběný vůz světa se stal prvním modelem Fiatu, který pokořil magickou hranici půl milionu vyrobených kusů.

Masová výroba a obrovský prodejní úspěch způsobily, že byla automobilka donucena rapidně navýšit výrobní kapacity. Před vypuknutím druhé světové války tak byla vybudována moderní a masivní továrna v turínské čtvrti Mirafiori, která se více než fabrice podobala samostatnému městu.

Faux pas při otevření

Průmyslový komplex rozložený na ploše 2 milionů metrů čtverečních neměl nikde jinde v Evropě konkurenci. Není tak divu, že si chtěl ze sladkého dortu úspěchu ukrojit i Benito Mussolini, který z otevření továrny plánoval udělat velkolepou událost spojenou s politicko-agitační ceremonií. Plán byl jasný: 50 tisíc jásajících dělníků nadšeně čekajících na svého duceho. Realita však byla někde jinde. Jak můžete vidět v dokumentární sérii Válečné továrny, kterou vysílá Prima ZOOM, dvouhodinové čekání v dešti se dělníkům nezamlouvalo a místo ovací přivítali diktátora nezájmem a trapným tichem.

Drsné válečné období

Jen pár měsíců po nepříliš zdařilém otevření moderního výrobního komplexu vypukla druhá světová válka a výroba všech komerčních aut se zastavila. Fiat byl nucen aktivně se zapojit do válečného úsilí a svou pozornost musel soustředit na výrobu vojenských vozidel, zbraní a strojů. Konec války poté zanechal mnoho závodů v hromadách suti.

V dubnu roku 1945 byl zakladatel Giovanni Agnelli revolucionáři sesazen z vedení firmy a do čela automobilky se dostal zkušený obchodník Vittorio Valletta. Rodina Agnelliů výrobní velmoc opět dostala do svého vlastnictví až roku 1966, kdy prezidenta firmy vystřídal Giovanniho vnuk přezdívaný Gianni. V současnosti zastupuje rodinu Agnelliů v čele Fiatu Gianniho vnuk John Elkann.

Zdroj: ResearchGate

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom