Taktické jaderné zbraně nemají zničit svět. K čemu slouží a proč je najdete i v minách?
Jaderné zbraně nejsou jen jednoho určitého typu a ne každé jejich užití znamená hromadnou zkázu. Důležité je rozlišovat mezi strategickou a taktickou jadernou zbraní, jejichž užití a dopady se zásadně liší.
Když se řekne jaderná zbraň, obvykle si představíme zničenou Hirošimu a Nagasaki, případně balistické střely schopné přeletět tisíce kilometrů. Jenže skutečnost může být mnohem jednodušší, neboť jaderná zbraň může mít podobu i nášlapné miny či dělostřeleckého granátu.
Co jsou taktické jaderné zbraně?
Taktické jaderné zbraně mají za cíl dosáhnutí krátkodobějšího úspěchu útočící strany. Mohou podpořit bojovou operaci a zničit nepřátelské jednotky na bojišti či jejich podporu. Naopak případné užití strategické jaderné zbraně by znamenalo dlouhodobé omezení schopnosti protivníka vůbec vést další boj. Cílovou stanicí strategických zbraní by byla spíše kritická infrastruktura či průmyslová a ekonomická centra.
Jaderná nálož nemusí být velká Zdroj: iStock
O taktickém využití jaderných zbraní se začalo uvažovat vzápětí po jaderném bombardování v Japonsku a v průběhu studené války byly úvahy a konkrétní plány velmi aktuální. To se projevilo v intenzivním jaderném zbrojení a testování. Celkem země s jadernými zbraněmi provedly více než dva tisíce explozí.
Ve výzbroji NATO i Ruska
Je spravedlivé přiznat, že strategické i taktické jaderné zbraně vlastní východní i západní země a jsou součástí i výzbroje NATO. Dříve se s taktickou jadernou zbraní počítalo vzhledem k její přesnosti. Tento atribut ztratil na důležitosti poté, co se zásadním způsobem zpřesnily řízené střely, které jsou dnes schopny zasáhnout ventilační okno bunkru.
Stále však taktické zbraně zůstávají ve hře, neboť jejich využití sice zastaví postup nepřítele, nezabrání však možnosti obsazení dobytého území, které není zcela obráceno v prach a zamořeno. Klasickým příkladem je americká letecká puma B-61, která se vyrábí už od šedesátých let. Unikátní je nastavitelným rozsahem „jaderného potenciálu“, který se pohybuje v rozmezí 0,3 až 340 kilotun.
Zdroj: Security Outlines