1. února 2023 13:28

Extrémně vzácná šelma má geniální loveckou strategii. Kořist se neskryje ani v podzemí

Vlček etiopský je obratným a hbitým lovcem, který si s kořistí hravě poradí i v případě, kdy se ukrývá pod zemí. Nedostatek v přirozeném instinktu z něho ale dělá ohrožený druh.

Přestože se dlouho považoval za poddruh vlka, je vlček etiopský pouze jeho příbuzným a řadí se mezi menší psovité šelmy. Dosahuje maximálně 18 kilogramů a v kohoutku dorůstá jen 60 centimetrů, což z něj dělá lehkého a rychlého lovce, schopného skrývat se v nízkých keřích a hbitě se pohybovat po skalnatém terénu.

Ohrožený lovec

Vlčkovou kořistí jsou menší hlodavci, zejména myši, zajícovci, hlodouni a mláďata většiny savců. V pořadu Záhadná planeta na Prima Zoom se můžete podívat, jak vlček loví právě hlodouny velké a nezastaví se ani před jejich norou. Úzký dlouhý čenich mu umožňuje strčit tlamu až do nory a zafunět do ní tak, aby horký vzduch vyštval hlodouna z jeho úkrytu. Pak rozhodne vlčkova rychlost a pohotovost.

Vlček se vyskytuje především v Etiopii, kam se na konci poslední doby ledové dostal z Ruska a západní Evropy. Přestože je natolik houževnatý, aby přežil v horských pustinách v nadmořské výšce 4 000 metrů, patří k zásadně ohroženým druhům. Jeho vyhubení napomáhá i to, že na rozdíl od svých příbuzných nemá přirozený strach z lidí, což z něj dělá poměrně snadný terč. V současnosti je na světě odhadem pouhých 500–600 jedinců. Mezi jednu z jeho zvláštností patří i způsob společenského života. Přes den je samotářským lovcem, na noc se instinktivně sdružuje do smeček o sedmi jedincích, aby si zajistil bezpečí.

Zdroj: Animal Diversity

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom