Kukačka jako sprintující predátor? Kořist loví ve 30 km/h a v ohrožení zvládne mnohem víc
Sedm světů, jedna planeta 6 - kukačka kohoutí
Kukačka kohoutí bourá typické představy o kukačkách. Létání vyměnila za běhání a na nikom neparazituje.
Kukačku kohoutí, která se volně vyskytuje jen v Severní Americe v USA a Mexiku, si nespletete. Je nápadná „kohoutím“ hřebenem, dlouhýma nohama a pozemním životem, který připomíná spíše slepici. Bleskurychlou slepici, protože při lovu ještěrek a hmyzu běhá rychlostí až 30 km a pro svou kořist se tak stává nebezpečným predátorem.
Kukačka kohoutí 1 Zdroj: iStock
Pokud běží o život, dokáže dokonce zvýšit rychlost až na více než 40 km/h. Její typický hon za potravou můžete sledovat v dokumentu Sedm světů, jedna planeta 12. března ve 20:00 na Prima ZOOM, a připravte se na pořádné drama, neboť kukaččí hon na ještěrky rozhodně neprobíhá snadno a často je bohužel i neúspěšný.
Kukačka kohoutí 2 Zdroj: iStock
Kukačka, jak ji neznáte
Zatímco u nás je kukačka symbolem hnízdního parazitismu, přičemž podstrkává svá vejce cizím rodičům, kukačka kohoutí se chová standardním „ptačím“ způsobem a staví si objemná hnízda v nízkých křovinách, nebo dokonce opuštěných strojích. Během snůšky klade obvykle 3 až 6 vajec. I tím nabourává naše znalosti o tom, jak by měla kukačka vypadat a jak se chovat.