Ohrožení rorýsi přežívají díky obřím vodopádům. Zvůli člověka přesto neuniknou
Sedm světů, jedna planeta 3 - rorýs zavalitý
Rorýsi zavalití mají unikátní systém úniku před predátory. Jenže jim ho začíná čím dál více kazit člověk, kvůli němuž ptáci ve velkém umírají.
Rorýsi jsou vlaštovkám podobní ptáci, přičemž rorýs zavalitý (Cypseloides senex) žijící v Jižní Americe si vyvinul unikátní strategii, jak uniknout svým vzdušným nepřátelům a zároveň ochránit svá hnízda i s mláďaty. „Tento druh žijící v hejnech je silně vázán na vodopády, kde hnízdí obvykle na vrcholku skalní rozsedliny a ke stavbě hnízd využívá mechy a játrovky spojené slinami,“ píše Samuel Lopes Oliviera z Michigan Technological University v odborné práci věnované devíti novým lokalitám, kde byl rorýs zavalitý pozorován.
Za clonou vody
Jednou z tradičních lokalit je 82 m vysoký vodopád Iguazú. Rorýsi za běžného stavu vody umějí prolétnout clonou vody, za kterou jsou chránění jak před dravci, jakými jsou například luňáci, tak před drobnými šelmami, které by si rády pochutnaly na mláďatech. Jak ale ukazuje dokumentární seriál Sedm světů, jedna planeta 22. února v 15:50 na Prima ZOOM, život rorýsům značně komplikuje člověk.
Rorýs Zdroj: Getty Images
Ten řeší stále akutnější nedostatek vody jejím naakumulováním v přehradách, které ale musí při silných deštích upustit. Přesně to se děje i na řece Iguazú, jejíž vody tvoří zmiňované vodopády. Když nastane odpouštění přehrad, dramaticky se zvýší hladina vody a z původní clony, která se dala prolétnout, se stane neprostupná opona, za níž zůstanou schovaná mláďata. Mnohé z nich masa vody strhne a následně naleznou smrt. Naštěstí část mláďat přežije, a tak je zatím druh stále ještě mimo nebezpečí vyhubení. Přesto se na početnosti populací člověk se svým vodním hospodářstvím podepisuje.