23. prosince 2022 17:03

Zdobíte si stromeček herrnhutskou hvězdou? Možná ano a ani o tom nevíte

Hvězda betlémská je spojována s kometou. Zato hvězda herrnhutská je spojována s Vánoci a českou menšinou žijící v Sasku.

Vánoční tradice mají často zajímavý původ. Podívejme se na zoubek jednomu symbolu, úzce spjatému v českou menšinou žijící v okolí Žitavy. Ochranov – jak krásně česky tohle slovo zní. Herrnhunt – je na nás asi příliš drnčivě germánské. Matematicky pravidelná hvězda pochází z malého městečka Herrnhut, česky Ochranov, v Horní Lužici.

Hvězda jako školní pomůcka?

Původně mělo sestavování tohoto složitého geometrického vzoru sloužit pro lepší prostorovou představivost dětí. Během matematiky v hodinách geometrie, skládaly děti hvězdy z papíru a pak je v čase vánočním posílaly domů jako pozdrav. Postupem času se staly oblíbenými a začátkem 21. století jich manufaktura Moravských bratří v Ochranově vyrobí přibližně 200 000 ročně. Kolik špiček by měla správná herrnhutská hvězda mít? Rovných 25.

Kde se vzali Moravští bratři v Sasku?

Marek Řeháček vysvětluje v Českém rozhlase, kde se tato celoněmecká tradice vzala. "Když čtete historii Herrnhutu, tak ta je spojená s příchozími z Čech, náboženskými exulanty. Tehdejší majitel panství Cincendorf je pozval, aby mu zvelebili panství. V Herrnhutu je továrna, kde se hvězdy vyrábějí a v showroomu vám ukáží, jak výroba hvězdy probíhá."

Zvláštní je, že herrnhutská, jinak také zvaná moravská či ochranovská hvězda, se v Česku zdaleka nezabydlela tak silně jako v Německu, bez ohledu na její český, respektive moravský původ.

Zdroj: Herrnhuter-sterne.de

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom