15. července 2022 13:14

Noemova archa byla možná skutečně nalezena. Nový objev odpovídá popisu z bible

Bible a její příběhy stále nedají vědcům z celého světa spát. Kromě nekonečných zkoumání osudu Ježíše Krista patří mezi časté objekty zájmu i Noe a jeho slavná archa, která měla podle knihy Genesis zachránit jeho rodinu a pár od každého zvířecího druhu. Nyní archeologové tvrdí, že narazili na stopu Noemova přistání po povodni.

O Noemově arše se píše v šesté až deváté kapitole knihy Genesis a příběh mluví poměrně jasně. Bůh byl zklamán z počínání lidstva a jeho špatnosti. A protože se v jeho očích již lidstvo nedokázalo samo napravit, rozhodl se, že sešle obří potopu, která povrch očistí od hříchu. Jedinou výjimkou měla být rodina skromného Noema, která čítala 8 osob a která měla dostat za úkol postavení archy, jež by nesla nejen tento zlomek lidstva, ale také pár od každého zvířecího druhu na planetě.

Následná potopa pak měla provizorní plavidlo a zároveň přístřešek přenést až k hoře Ararat, kde měl být Noe svědkem nové Boží smlouvy. Ta měla zaručit, že Bůh již nikdy podobnou katastrofu na zem nesešle. A ačkoli řada vědců považuje příběh za smyšlený, existují i takoví, kteří se domnívají, že k zaplavení světa skutečně došlo a dokonce tvrdí, že znají lokaci, kde se archa dodnes nachází.

Nové 3D skeny u Araratu

Jedním z nich byl, jak tvrdí dokumentární série Vetřelci dávnověku vysílaná na Prima ZOOM, David Allen Deal, podle kterého lze pozůstatky archy najít na východě Turecka poblíž vesnice Üzengili v nadmořské výšce 2100 metrů. Zde se u hranic s Íránem nachází vyhaslá sopka Tendürek, jež je vzdálená jen pár desítek kilometrů od mýtické hory Ararat.

Archeologové Andrew Jones a Dr. Fethi Ahmet Yüksel z Istanbulské univerzity zde již dokonce provedli pokročilé 3D skeny, které podle nich odhalují formaci o velikosti 150 metrů, což víceméně odpovídá popisu z bible, kde je uveden rozměr 300 × 50 × 30 loket, jež odpovídá 135 × 22,5 × 13,5 m.

Geologové nesouhlasí

Jones říká, že paralelní linie a pravé úhly, které jsou na skenech půdy vidět, neodpovídají přírodním formacím, naopak mají vlastnosti lidského zásahu. Geologové nicméně tuto teorii nadále rozporují. Podle nich se jedná o sice zvláštní, ale stále jen skalní formaci, která byla v roce 1948 odhalena díky kombinaci intenzivních dešťů a zemětřesení. Zatímco výzkumy nadále pokračují, na místo neustále proudí řada věřících turistů, kteří chtějí vidět místo, na němž měla Noemova noha poprvé spočinout poté, co povodeň ustala.

Zdroj: Israel Hayom

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom