30. listopadu 2023 15:01

Proč spadlo letadlo s Alexandrovci? Rusko má o nehodě s 92 mrtvými jasno, existují však i jiné verze

Proč havaroval stroj se 64 členy slavného ruského armádního sboru sice vyšetřovatelé stručně uvedli, některé okolnosti ale nesedí. Jak se stala nehoda, která stála život 92 lidí?

Kromě téměř všech členů pěvecké části slavného ruského armádního sboru, který měl na Silvestra vystupovat v Aleppu, vezl 25. prosince 2016 armádní speciál Tu-154 do Sýrie ještě několik novinářů, vojáků, úředníků a humanitárních pracovníků. V časných ranních hodinách krátce přistál v Soči, aby doplnil palivo. Když se stroj těsně před půl šestou ráno zvedal z ranveje, byla ještě úplná tma. Měl se nad Černým mořem otočit a nad pevninou pokračovat na východ, když se však ocitl nad temnou hladinou, začal náhle klesat. Pak, jen dvě minuty po startu, zmizel z radarů a zřítil se do moře.

Čtěte také: Na Ukrajině řádí tankový Frankenstein. Video odhaluje monstrum stvořené ze tří ruských strojů

Pasažéři prý měli záchranné vesty

Začala obrovská záchranná akce. Rusové v tomto případě neplýtvali zdroji. Na místo poslali pět vrtulníků, bezpilotní letouny, na čtyřicet různých plavidel, potápěčské specialisty i hlubinná zařízení. Celkem se na pátrání po troskách a obětech podílelo na 3 500 lidí. Místo nehody označovala obrovská ropná skvrna na hladině a trosky letounu se našly roztroušené na obrovské ploše, od 1,5 kilometru do osmi kilometrů od pobřeží, a ve zhruba 60metrové hloubce. Živého nenašli z 84 cestujících a 8 členů posádky nikoho.

Objevila se informace, že na sobě mrtví pasažéři měli záchranné vesty, ze začátku se proto jako nejpravděpodobnější příčina nehody jevila technická závada. Ruské ministerstvo toto tvrzení rychle dementovalo, moc dalších informací ale neposkytlo. Hlasové a letové záznamníky z trosek vyzvedli 27. a 28, prosince a 16. ledna Mezistátní letecký výbor oznámil, že přebírá vyšetřování.

Závěr vyšetřování mnohé neuspokojil

Prvního června 2017 ruské ministerstvo obrany přišlo s vyjádřením, že ukončilo vyšetřování, a že pravděpodobnou příčinou nehody byla chyba pilota, který ve tmě nad mořem ztratil orientaci. Stručné až skoupé oznámení ale vzbudilo víc otázek, než podalo vysvětlení, takže se začalo opět spekulovat; že se jednalo o chybu pilota, totiž mnozí nevěřili, jelikož byl pětatřicetiletý Roman Volkov extrémně zkušeným letcem. K létání ho navíc už od mala vedl jeho otec, slavný a mnohokrát vyznamenaný plukovník ruského letectva Alexander Volkov.

Objevili se svědci, kteří tvrdili, že v okamžiku těsně před pádem letadla viděli nad Černým mořem záblesk, což oživilo debatu o teroristickém útoku (starou stejně, jako nehoda sama). Několik dalších lidí zase uvedlo, že stroj před zřícením klesal „čumákem nahoru“, což by zase mohlo odpovídat jak technické závadě, tak tvrzení, že pilot ztratil orientaci. Tak či tak, ruské úřady už se k věci dál nevyjadřovaly. Je proto extrémně nepravděpodobné, že se ještě někdy dočkáme podrobnějšího vysvětlení.

Zdroj: BBC / KKTV / iDnes / AP

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom